V Motole proběhlo soutěžní klání psích pomocníků lidí s postižením

Ve speciálních disciplínách se 4. června utkali držitelé asistenčních a vodících psů i se svými čtyřnohými pomocníky. Již po dvanácté organizovala v pražském Motole vrcholnou soutěž Mistrovství ČR asistenčních a vodících psů organizace Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. ve spolupráci s Klubem speciálního výcviku Českého kynologického svazu. Akci poskytl záštitu radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. Soutěžní klání se konalo v areálu Helppes v pražském Motole.

Úvodní část soutěže prověřila obecnou poslušnost psích pomocníků a jejich schopnost reagovat na různé povely. V další části závodu museli psí pomocníci prokázat schopnost asistovat svým paničkám a páníčkům v každodenním životě. Návštěvníci závodu mohli pozorovat čtyřnohé asistenty, jak otevírají dveře, zvedají a přinášejí různé předměty nebo pomáhají při atace paniky. Diváci mohli sledovat vodící psy také na trase, kterou museli bezpečně provést své majitele.

Celkovou vítězkou – Mistryní ČR ve výkonu asistenčních a vodících psů pro rok 2022 se stala vozíčkářka Věra Janoštíková s flat coated retrieverem Medicine man Černá sluníčka (Zackem), která tak obhájila své loňské vítězství a zároveň se stala vítězkou kategorie asistenčních psů. V kategorii vodících psů se nejlepším týmem stali Andrea Řeháková s labradorským retrieverem Asistentem z Neblažovského revíru. Nejlepším juniorským soutěžícím se stal David Zezula s flat coated retrieverem Héraklésem Černá sluníčka (Ginem).

Soutěžní klání probíhalo ve skvělé atmosféře nejen díky organizátorům a soutěžícím, ale hlavně díky návštěvníkům, kteří se rozhodli podpořit jedinečné mistrovství a naše malé i dospělé spoluobčany s postižením.

Zdroj: agentura bokem s.r.o.