V Troji se opět představí umění bonsají a japonská kultura

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje další ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Tentokrát jako Festival bonsají a japonské kultury, který se uskuteční od 10. do 19. června. Návštěvníci budou moci obdivovat i bonsaje z vlastních sbírek botanické zahrady. Zahájení bude přítomen japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki s chotí. Přehlídka včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. Příchozí i letos čeká pestrá paleta japonských kulturních tradic. V průběhu festivalu se představí asijské umění tvarování stromů, chybět nebude tradiční čajový obřad ani speciality japonské kuchyně, k vidění bude tanec gejš a každý bude mít příležitost vyzkoušet si umění kaligrafie. Zájemci si mohou bonsaje a další rostliny na místě ihned zakoupit. Výstava bude v letošním roce opět soutěžní, kromě odborné poroty budou moci tu nejlepší bonsaj vybrat i sami návštěvníci.

Trojská botanická zahrada připravuje v pořadí již sedmnáctý ročník výstavy bonsají. „V letošním ročníku, který bude pojatý jako festival umění bonsají a kultury Japonska, bychom opět rádi představili ty nejkrásnější bonsaje od českých pěstitelů, ale i od těch zahraničních, například ze Slovenska nebo Německa. Vystaveny budou i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Také letošní ročník bude soutěžní. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 9. června a mě těší, že naše pozvání opět přijal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki a spolu s ním jeho choť,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

13.00 – 19:30

Japonská kultura v Troji

Výstava opět nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Představí se tradiční japonská kuchyně a nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo tradičnítenc gejš. Připraveny jsou ukázky bojového umění a děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kaligrafii nebo skládání origami. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci si také budou moci bonsaje a další rostliny, například ty masožravé, na místě zakoupit.

Barevné jaro v botanické zahradě

Trojská zahrada je aktuálně plná barevných květů. Právě v Japonské zahradě nyní rozkvétají rododenrony a azalky a zbarvují se listy japonských javorů. V Ornamentální zahradě rozkvétají trvalkové záhony a ještě se tu objevují poslední jarní cibuloviny. V plné kráse se nyní návštěníkům představuje Pivoňková louka, expozice v horní části zahrady u vstupu od sídliště Bohnice. Skleník Fata Morgana láká až do 22. května na výstavu Motýli, zaostřeno na detail. Už od 15. května botanická zahrada opět připravuje Hudební procházky. Nedělní podvečer tak mohou návštěvníci prožít vždy ve společnosti klasické hudby. Konají se od 17 hodin na Pivoňkové louce.

Botanická zahrada je otevřena každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je vždy v pondělí uzavřený. Základní vstupné činí 150 Kč, on-line lze vstupné pořídit za zvýhodněnou cenu 135 Kč. Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkch https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Partnerem Festivalu bonsají a japonské kultury je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci, spoluautorka projektu Kořeny osobností

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

8. 4. – 22. 5.

Motýli, zaostřeno na detail

Během letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana mohou návštěvníci obdivovat jako každý rok krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. Neméně zajímavé jsou také další detaily a struktury motýlího těla. Poodhalíme stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukážeme oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých jedinců. Zaměříme se na motýlí sosáky, na jejich zajímavou stavbu a na to, jak vypadají ústa housenky. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců.

14. 4. – 29. 9.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci této procházky v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

27. – 29. 5.

Muškátová burza

Již po deváté vás zveme na muškátovou burzu pořádanou ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie. U nás si pořídíte méně obvyklé typy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých, vonných i sukulentních, a kromě nich i další zajímavé sbírkové rostliny. Prodejní akce se uskuteční v Ornamentální zahradě od pátku do neděle vždy od 9.00 do 18.00 hodin.

15. 5. – 25.9.

Hudební procházky

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 15. 5. do 25. 9. máte možnost vychutnat si krásné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a dalších, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17.00 hodin.

  • 10.–19. 6. Festival bonsají a japonské kultury
  • 14. 7. – 21. 8. Kypr – fotografická výstava
  • 12. 8. Klára má svátek
  • 18. 8. Den Rulandského modrého
  • 17.–18. 9. Vinobraní
  • 14.–30. 10. Dýně – výstava dýňových aranžmá
  • 22.–23. 10. Dýňové hrátky
  • 31. 10. Halloween
  • 11. 11. Svatomartinský přípitek
  • 4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí