V Troji se rozzářila Křišťálová zahrada
Botanická zahrada Praha zahájila výstavu skleněných instalací Jiřího Pačinka
Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února
„Naše botanická zahrada se letos, historicky poprvé, na zimu rozzářila díky výstavě Křišťálová zahrada, umožňující i večerní prohlídky. V našich expozicích můžete vidět unikátní díla skláře Jiřího Pačinka a jeho týmu. Mnohá z nich vytvořil právě pro tuto výstavu a naší botanickou zahradu. Moc mě těší, že se nám podařilo spojit síly a připravit tuto jedinečnou akci. Večerní nasvícení dodává celé expozici krásnou, předvánoční atmosféru. Díla obohacují interaktivní prvky a také tóny skleněné harfy. Děkuji také ambasadorům, tedy Leoně Machálkové, Blance Matragu, Olze Menzelové a Arnoštu Goldflamovi, že slavnostní zahájení poctili svou přítomností. Věřím, že tato výstava bude velkým zážitkem pro všechny milovníky zahrady i poctivého českého skla, a to bez rozdílu věku,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Spolupráce s Botanickou zahradou Praha je pro nás první akcí v přírodním prostředí, navíc v takovém rozsahu. Krásné fantastické květiny si zájemci mohou prohlédnout i v zahradě u naší sklárny, nicméně v expozicích botanické zahrady se představí nové unikátní instalace, které jsme vytvořili na míru právě pro výstavu Křišťálová zahrada. Období adventu je o jiné, v rámci možností klidnější a magičtější atmosféře, a tak bych rád všechny pozval do Křišťálové
zahrady, která vám ve spojení se světlem a hudbou snad navodí hezkou náladu a přinese inspiraci,“ říká umělecký sklář Jiří Pačinek.
Křišťálová zahrada
Výstava Křišťálová zahrada bude v Ornamentální zahradě a přilehlých expozicích k vidění až do 2. února 2025. Z Kunratic u Cvikova dorazily do Prahy nádherné fantastické rostliny, jako je skleněnka zářivá, sasanka ostrá, hadovka lesklá, květnatec opálový a nechybí ani pověstná masožravá Adéla. Rostliny doplňují pestrobarevní plameňáci u jezírka nebo ještěrky. „Pro naše návštěvníky jsme se snažili připravit jedinečný zážitek s uměleckým přesahem. Ve dne mohou v Křišťálové zahradě obdivovat krásu skla v záři slunce a při večerní prohlídce se pak nechat unést velkolepou hrou světel, stínů a hudby,“ doplňuje Martin Jodas, náměstek marketingu a obchodu v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Některé světelné instalace obohacují interaktivní prvky, do jejichž fungování se zájemci mohou sami zapojit, ve vybraných časech lze sledovat originální audiovizuální show. Specialitou výstavy budou reprodukované tóny skleněné harfy v podání Petra Špatiny, které zazní u některých exponátů. Skladby komponované pro tuto příležitost dodají skleněným dílům jedinečnou působivost. K vidění jsou i originální instalace z tzv. uranového skla. „Uranem barvené sklo získá unikátní zabarvení. Na první dojem tento název může tak trochu zavánět nebezpečností radiace, ale dodávám, že je naprosto bezpečným materiálem, se kterým pracuji již několik desítek let. Jeho výjimečnou vlastností je schopnost odrážet UV paprsky, a proto se oku diváka jeví jako zářící. V botanické zahradě najdete velkou instalaci URANA,“ uvádí Jiří Pačinek. Součástí akce bude i ukázka skleněné ikebany (japonského umění aranžování květin) a nejvyšší osvětlený strom v Praze s křišťálovým betlémem. Každé z děl má svůj unikátní název a je doplněno popiskem. Katalog výstavy a přehled instalací mohou zájemci nalézt na internetových stránkách: https://www.botanicka.cz/clanky/novinky/kristalova-zahrada-online-katalog-vystavy.
Denní prohlídky se konají ve standardní otevírací dobu od pondělí do neděle mezi 9.00 a 16.00, večerní nasvícenou expozici bude možné navštívit od čtvrtka do neděle od 17.00 do 21.00. Vstupné na večerní prohlídky je ve stejné výši jako běžné vstupné do botanické zahrady, dospělí tedy zaplatí 180 Kč, děti od 3 do 15 let mají snížené vstupné 120 Kč a senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Pro večerní výstavu bude mimořádně otevřený vstup v ulici Nádvorní. Drobné výtvory a dekorace z dílny Jiřího Pačinka bude možné na místě zakoupit.
Ve čtvrtek 12. prosince bude možné si nasvícenou Křišťálovou zahradu prohlédnout v doprovodu skláře Jiřího Pačinka. Komentovaná prohlídka začíná v 17:30 u vchodu do botanické zahrady v Nádvorní ulici.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na www.botanicka.cz.
Foto:3x Botanicka zahrada a 2x Petr Brodecký