Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most. Natvrdlí je přinesou z Velvar

Už pošesté přijdou v neděli 2. dubna na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava
o Ježíšovi.

Od roku 2015 se z Velvar do Prahy vydává pěšky skupina vejconošů s nůšemi plnými vajec.
V jejich čele i letos půjde starosta Velvar Radim Volák, který je zároveň předseda velvarského spolku Natvrdlých.
„Cestou se k nim přidají další poutníci z okolních obcí a všichni se nakonec ve 13. hodin potkají v Praze u Malostranské věže odkud společně přejdou přes Karlův most na Křižovnické náměstí, kde slavnostně předají uvařená vajíčka purkmistrovi tedy primátorovi hlavního města Prahy Bohuslavu Svobodovi, starostce Prahy 1 Terezii Radoměršké a Muzeu Karlova mostu,” přibližuje průběh akce ředitel muzea Zdeněk Bergman a doplňuje, že přes Karlův most, kromě průvodu s vejci, projede také koňský povoz, který bude doprovázen zbrojnoši a dobovou středověkou kapelou.

Ve 14 hodin na Vajíčkobraní naváže zahájení výstavy „Ježíš“ v Muzeu Karlova mostu. Výstava se zaměřuje na prameny poznání Ježíšova života, popisuje období po jeho smrti a činnost jeho následovníků. “Vystaveny budou ukázky nejstarších dochovaných novozákonních rukopisů
a prezentovány budou také exponáty zobrazující Ježíše, všechny jsou zapůjčené z depozitáře litoměřické diecéze,”
upozorňuje Bergman. Výstavu zahájí primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda a starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Lidé budou moci ve zdejší barokní kavárně ochutnat vaječné speciality a připít si Velvarským vaječným koňakem.

Karlův most je podle legendy jediným mostem na světě stavěným nejen z kamene, ale také z vajec. A zřejmě i díky této receptuře vydržel stát už více než 650 let. 


 Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu,