Víkend s muškáty v botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání od pátku 26. do neděle 28. května v Horní zahradě v blízkosti expozice Kosatců. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční od pátku do neděle vždy od 9.00 do 18.00 hodin. V neděli proběhne výprodej všech rostlin se slevou 50 %.

Otevírací doba únor

Venkovní expozice:

každý den včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10:00–19.30

Muškátová burza se v trojské botanické zahradě koná již podesáté. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě tradičních muškátů zde budou k dostání i méně obvyklé druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů zde bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, dvojzubce (Bidens), různobarevné paprskovky (Osteospermum) nebo africké kopřivy (Coleus), ale i sukulenty. K dispozici budou i nejrůznější bylinky jako bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránka, saturejka, ale i myrty a další druhy léčivých a kořeninových rostlin.

Rostlinné speciality a unikáty na prodej

Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci, kteří přijdou včas, mohou zakoupit
i některé rostliny, které v domácích sbírkách nejsou příliš obvyklé. Jedná se na například
o nádhernou kapskou fuchsii (Phygelius spp.) nebo krásenku čokoládovou
(Cosmos atrosanguineus ´Chocolate´), pryšec třezalkovitý Chamaesyce, dosny s tmavým listem anebo čistec hlíznatý s jedlými hlízami.


Muškáty ve sbírkách botanické zahrady

S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v expozicích botanické zahrady. V expozici
Svět sukulentů najdou návštěvníci pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelergonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, jež patří mezi unikátní sbírkové rostliny a svým vzhledem nepřipomíná muškát. Kolekce zahradních pelargonií zahrnující více než 200 odrůd jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve sbírce botanické zahrady patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například ‚Baletka‘ nebo Evka.

Kniha Pelargonie

Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy – Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu lze zakoupit na infostáncích botanické zahrady nebo přes e-shop botanické zahrady. Její cena je 349 Kč.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci, spoluautorka projektu Kořeny osobností

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2023

26.–28. 5.

Muškátová burza

Využijte možnosti naší burzy a pořiďte si klasické i nevšední pelargonie. Burza muškátů bude doplněna prodejem trvalek, dřevin, sukulentů, koření, balkonových i pokojových květin.

28. 5. – 10. 9.

Hudební procházky – nedělní podvečery ve společnosti klasické hudby

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 28. 5. do 10. 9. máte možnost vychutnat si kouzelné chvíle za tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Dvořák, W. A. Mozart, G. Verdi a další, a to v podání komorních hudebních těles. Hudební podvečery se konají v Ornamentální zahradě každou neděli od 17 hodin.

1. 6. – 5. 10.

Kurátorské provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic botanické zahrady. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od června do října vždy od 17.00. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

1. 6. 30. 9.

Opylování rostlin a svět včel

Panelová výstava představí návštěvníkům detaily ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité.

16.25. 6.

Výstava bonsají a Festival japonské kultury

Nenechte si ujít přehlídku bonsají od předních pěstitelů z Čech i ze zahraničí. Připravujeme pro vás také bohatý víkendový program. Zažít Japonsko a poznat japonskou kulturu můžete o víkendu 17.–18. 6. V průběhu dalšího víkendu 24.–25. 6. se uskuteční přehlídkové trienále, které v Česku jednou za tři roky prezentuje nejlepší bonsaje z Česka, Polska a Německa.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/