Výstava Fenomén Igráček se po čase opět vrací do regionů, nově zavítá do Kralup nad Vltavou

Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou ve spolupráci s firmou EFKO-karton, s. r. o., Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně zvou na výstavu pro celou rodinu s názvem Fenomén Igráček. Zajímavým prvkem výstavy se stanou neprodejné unikáty Igráčků v podobě Jaroslava Seiferta, jediného českého držitele Nobelovy ceny za literaturu a šikovatele Jana Vaňka, postavy z románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Výstava se uskuteční ve dnech od 5. května do 2. června tohoto roku. Poslední den výstavy bude zároveň součástí slavností DNŮ KRALUP 2022, a také jedním z programů 15. MUZEJNÍ NOCI S PŘEKVAPENÍM v Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou.

V kralupském muzeu jsme na výstavu FENOMÉN IGRÁČEK měli políčeno již několik let. Podivná doba s epidemií ale přispěla tomu, že výstava s Igráčkem k nám doputuje až letos v květnu,“ uvádí Mgr. Iveta Bendíková z Městského muzea v Kralupech nad Vltavou. „Jsme malé městské muzeum se zaměřením na regionální historii Kralupska a krátkodobé výstavy s různými tématy. A také jako jediné muzeum v České republice máme pro návštěvníky stálou Pamětní síň básníka Jaroslava Seiferta. Již dvacet let se snažíme obohacovat témata výstav programy určenými pro žáky a mládež základních a středních škol, různé dětské skupiny a rodiny s dětmi. A tak se částečně na odbornou po stránce historie výroby figurek, ale především názornou a hravou výstavu moc těšíme. Kdo z nás dospělých by neznal báječné figurky různých Igráčků, jak pro kluky, tak i pro holky,“ dodává Iveta Bendíková.

Mám rád všechny varianty originálních Igráčků, které pro výstavy Fenomén Igráček speciálně ztvárňuje náš dvorní modelář a historik pan Miroslav Svoboda,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO. „V případě postavy z mého oblíbeného románu o Švejkovi od Jaroslava Haška se moje radost násobí. Jsem přesvědčen, že takto zpracované postavičky Igráčka napomohly a stále napomáhají k vysoké návštěvnosti těchto výstav a jejich oblibě. Pomáháme tak představit historii a současnost tradiční hračkářské výroby: Jako přidanou hodnotu navíc zábavně představujeme naši českou historii. To vše prostřednictvím postav osobností, které pro Českou republiku mnoho vykonaly, a na které se mnohdy zapomíná,” dodává Miroslav Kotík.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit kromě ukázky Igráčků ze 70. a 80. let také na jeho novinky. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Básník Jaroslav Seifert se v roce 1901 narodil v Praze na Žižkově. Avšak velice rád od mládí navštěvoval v Kralupech babičku a dědu Borutových – rodiče maminky Marie Borutové, později Seifertové. Básník zde měl přátele i kamarády a kralupské motivy se objevují v jeho básnických sbírkách např. Maminka, Býti básníkem nebo kniha vzpomínek Všecky krásy světa. Jaroslav Seifert si přál být pochován do rodinného hrobu v Kralupech. Kralupáci jsou pyšní, že jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984, si vybral místo posledního odpočinku právě ve městě Kralupy nad Vltavou.

Josef Švejk a Kralupy – drogista Jan Vaněk

Román „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ je českým bestsellerem a patří do skupiny TOP 20 nejvýznačnějších literárních děl. Ve světě se dnes již nachází celkem 13 soch Josefa Švejka, avšak v České republice byla doposud jediná, a to v obci Putim. Z tohoto důvodu byl dne 23. 4. 2014 na základě iniciativy občanů s podporou města slavnostně založen „Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech“. Jméno města se v románu vyskytuje celkem sedm krát, avšak nejčastější je níže uvedená věta, která nechybí ani na pamětní desce u druhé Švejkovy sochy, tentokráte již v Kralupech nad Vltavou. „Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup“. Tuto odpověď dal Švejkovi na jeho otázku, co dělá v civilu, účetní šikovatel Jan Vaněk. Dům, ve kterém měl Jan Vaněk drogerii, se v Kralupech stále nachází a drogerie je zde dodnes. A právě proto došlo v roce 2017 ke slavnostnímu odhalení sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou. 

_________________________________________________________________________________

Firma EFKO-karton, s. r. o., tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Velká část výrobků vzniká ve spolupráci se speciálními pedagogy. Vývojové oddělení firmy klade důraz na kvalitu materiálů, ze kterých se výsledné produkty skládají. Posláním firmy je vytvářet kvalitní výrobky s trvalou hodnotou, které slouží více generacím. Kromě výroby vlastních produktů se EFKO specializuje i na zakázkovou výrobu her a luxusních obalů na míru. Společnost mimo jiné vyrobila největší herní plán na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů.  

Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – cenu Grand Prix odborné poroty FOR TOYS 2010 za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut MultiGO FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso. V roce 2019 EFKO obdrželo v soutěži HVĚZDA 3D REKLAMY tři tituly: Absolutní vítěz soutěže, Inovace roku a první místo v kategorii Taylor made za výrobek 3D piškvorky. 

Firma je činná také na poli charitativním. Podporuje nadaci Hvězdy dětem, FOD a jejich projekt Klokán