Významné osobnosti z projektu trojské botanické zahrady se až do konce října představují u Centra Černý Most v Praze

Fotografická výstava v rámci unikátního projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností doputovala do Prahy k Centru Černý Most. Návštěvníci nákupního centra ji mohou zhlédnout u západního vstupu po celé září a říjen. Do projektu Kořeny osobností se za dobu jeho existence zapojilo již 114 významných jmen. V letošním roce jejich seznam obohatil nejznámější český mořeplavec, který jako první Čech obeplul celý svět, Richard Konkolski a legendární dvojice pohádkových postaviček – kutilové Pat a Mat. Do konce roku ještě přibudou další významné postavy vědy, kultury či sportu. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v areálu trojské botanické zahrady.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10.00–19.30

Projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady
hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. Představuje vzácné a ohrožené rostliny ve spojení s významnými osobnostmi současného světa. „
Do projektu Kořeny osobností se za 13 let zapojilo již 114 jmen, mezi kterými nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Dovolím si říci, že láká nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Centru Černý Most děkujeme za podporu. Věříme, že výstava návštěvníky nákupního centra zaujme a přivede je za odpočinkem, zábavou i vzděláním do naší botanické zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností zapojili, patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Miroslav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

Putovní výstava Kořeny osobností bude v areálu Centra Černý Most k vidění do 31. října 2022.

Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2022

15. 5. – 25. 9.

Hudební procházky

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

7. 7. – 22. 9.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

  • 15. 9. – Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)

  • 22. 9. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

17.–18. 9.

Vinobraní na vinici sv. Kláry

Milovníci vína se o víkendu 17. a 18. září sejdou opět v botanické zahradě, aby oslavili tradiční vinobraní. Kromě místní vinařské produkce, která zahrnuje kvalitní odrůdová vína, cuvée a novinku letošního roku v podobě tria šumivých vín, se představí i to nejlepší od dalších vinařů z Čech a Moravy. Na správném vinobraní se bezesporu musí nalévat také burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. Atmosféru slavnostního víkendu doladí bohatý hudební program a výborné jídlo.

14.–30. 10.

Výstava dýní a dýňových aranžmá

Na podzim už tradičně zaplní část areálu botanické zahrady dýně a nejrůznější dýňová aranžmá. S dýněmi si můžete v botanické zahradě zahrát i šachy nebo piškvorky a v letošním roce budou na výstavě opět k vidění též obří dýně. Součástí přehlídky dýní je rovněž program pro děti – Dýňové hrátky, které jsou připravené na víkend 22. a 23. října, a celou výstavu uzavře v neděli 30. října tradiční Halloween s lampionovým průvodem.

4. 11. – 16. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 4. listopadu.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445