ZÁPADOČESKÁ GALERIE V PLZNI VYDALA KNIHU SEMLEROVA REZIDENCE

V prestižním londýnském nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers vychází Západočeské galerii v Plzni již čtvrtá publikace. Kniha autora Petra Domanického s titulem Semlerova rezidence. Unikátní interiér Adolfa Loose a Heinricha Kulky v Plzni přichází na trh v nákladu čtyř tisíc výtisků a ve třech jazykových mutacích. Díky anglické a německé verzi se dostane na pulty významných světových muzeí a galerií i obchodů s uměleckou literaturou. Českou verzi si čtenáři mohou zakoupit na pokladnách ZČG, v návštěvnickém centru Semlerovy rezidence a v galerijním e-shopu.

Autor-knihy-Petr-Domanicky-s-knihou-v-interieru-Semlerovy-rezidence

 

Autor Petr Domanický v textu vychází ze svého mnohaletého usilovného bádání. Zatímco jeho předchozí publikace Semlerova rezidence v Plzni. Trojrozměrný příběh Adolfa Loose a Heinricha Kulky vyšla pouze v českém jazyce a byla zaměřena spíše na odbornou veřejnost, nová kniha se více obrací k laickému čtenáři, a to nejen českému. Doprovází ji velmi bohatý výběr fotografií a dokumentů. Čtenáři se otevře poutavý příběh rodiny Semlerovy, dozví se o náročném procesu záchrany Semlerovy rezidence po jejím převzetí Západočeskou galerií, a samozřejmě o architektech Adolfu Loosovi a Heinrichu Kulkovi. Hlavní pozornost je věnována bytovému interiéru, pořízenému rodinou Oskara a Jany Semlerových v letech 1933–1934, jenž patří k nejzajímavějším z té doby ve střední Evropě. Předmluvu ke knize napsal profesor Christopher Long z University of Texas, celosvětově proslulý odborník na dílo Adolfa Loose.

V pořadí se jedná již o čtvrtou knihu, kterou Západočeská galerie v Plzni vydala ve spolupráci s prestižním londýnským nakladatelstvím Scala Arts & Heritage Publishers. Spolupráce s tímto nakladatelstvím, které disponuje celosvětovou distribuční sítí, je součástí snahy ZČG seznámit nejen českou, ale i světovou veřejnost s nejvýznamnějšími uměleckými díly, která má ve svých sbírkách, ale která kvůli přetrvávající absenci stálé expozice zůstávají skryta v depozitářích. Jako první vyšel v roce 2019 Director’s Choice, který prezentuje 37 významných děl ze sbírek ZČG. Na něj v roce 2022 navázala publikace 50 mistrovských děl českého kubismu ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, jež představuje druhou nejvýznamnější kubistickou sbírku v České republice. V loňském roce pak vyšlo 50 mistrovských děl českého umění období fin de siècle ze sbírek Západočeské galerie v Plzni.

Knihy se těší velkému zájmu čtenářů po celém světě. Lze je zakoupit nejen v knihkupectvích v Evropě, ale i v Číně, Íránu, Spojených arabských emirátech či USA a Kanadě.

SEMLEROVA REZIDENCE. UNIKÁTNÍ INTERIÉR ADOLFA LOOSE A HEINRICHA KULKY V PLZNI

Autor: Petr Domanický, Západočeská galerie v Plzni, p. o. – Badatelské centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století

Text úvodu: Christopher Long (v překladu Tomáše Hausnera)

Vedoucí projektu: Kateřina Siegl, Beth Holmes (Scala) a Tomáš Hausner (ZČG)

Redakce a jazyková úprava textu: Tomáš Hausner

Grafická úprava: Bušek+Dientsbier

Fotografie: Karel Kocourek, Radovan Kodera, Petr Polák a další

Překlad do angličtiny: Tomáš Hausner a Connaire Haggan

Překlad do němčiny: Markéta Drahotová a Silke Klein

SEMLEROVA REZIDENCE

Hugo Semler byl významným plzeňským továrníkem, vyráběl drátěné zboží a proslul jako výrobce kvalitních jehel do gramofonů. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který vznikl v letech 1933–1934 na Klatovské třídě č. 110 v Plzni, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé

prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení nazývané Raumplan navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze. Semlerova rezidence je jediný Loosův interiér v Plzni, ve kterém byl Raumplan uplatněn. Loos se podílel na návrhu základní koncepce prostorového řešení Semlerovy rezidence; jeho spolupracovník a žák Heinrich Kulka ji pak vyprojektoval a stavbu dokončil.

Plzeňský kraj získal bytový dům v roce 2012 a předal jeho správu a dohled nad plánovanou rekonstrukcí Západočeské galerii v Plzni. Rekonstrukce celého objektu proběhla ve třech fázích: první začala již v roce 2013, poslední pak byla dokončena v minulém roce. Tento architektonický unikát se podařilo zachránit díky finanční podpoře Plzeňského kraje, který na rekonstrukci uvolnil 80 milionů korun z programu na obnovu památek; dalších 30 milionů korun bylo získáno z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Dům se stal součástí mezinárodní sítě významných staveb moderní architektury ICONIC HOUSES, která čítá téměř 200 domů po celém světě od významných architektů jako Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Antonio Gaudí, Ludwig Mies van der Rohe a dalších.

Ing. arch. Petr Domanický

Po absolvování Fakulty architektury ČVUT v Praze pracoval na plzeňském pracovišti Národního památkového ústavu jako odborný garant pro Plzeň, část severního Plzeňska a později pro Sušicko. Od roku 2009 působí v Západočeské galerii v Plzni jako kurátor nově založené podsbírky architektury a současně se podílí na tvorbě výstav a publikací (například samostatné výstavy a knihy Lesk, barvy a iluze: Architektura Plzně v šedesátých letech, Hanuš Zápal [1885–1964]: Architekt Plzeňska, Pracovna republiky: Architektura Plzně v letech 1918–1938). Od devadesátých let se věnuje Adolfu Loosovi a zejména Semlerově rezidenci. Při její obnově a restaurování byl garantem za ZČG a tvůrcem expozice. Je autorem komplexní publikace Semlerova rezidence v Plzni: Trojrozměrný příběh Adolfa Loose a Heinricha Kulky a zpracoval také podklady pro výstavu Loos a Plzeň, kterou Česká centra v letech 2020–2023 prezentovala postupně v několika světových metropolích.

Jaromír Hampl Zdroj a foto: ZČG Plzeň