ZMĚNA NA POSLEDNÍ CHVÍLI. NA DAKAR SE VRACÍ JOSEF MACHÁČEK, NAHRADÍ ZRANĚNOU YASMEEN KOLOC

Pouhých několik dní před startem Rally Dakar musel udělat tým Buggyra ZM Racing změnu v sestavě posádek kategorie T3 Lehkých prototypů. Zdravotně indisponovanou Yasmeen Koloc, která se chystala na svůj debut, nahradí doyen dálkových soutěží Josef Macháček. Šestinásobného vítěze slavné rallye čeká na Dakaru jubilejní dvacátý start.

 Dostali jsme se do bodu, kdy nemůžeme rozhodnutí o posádkách na Dakar 2023 dál odkládat. Je jasné, že Yasmeen jet nemůže. Připravovala se tři roky, ale bohužel se jí nepodařilo doložit předchozí zranění a její tělo není připravené na Dakar. Nemůžeme si dovolit, aby nováček na Dakaru startoval s jakýmkoliv i jen částečným hendikepem. Rozhodli jsme se, že Yasmeen v lednu nepojede a sezonu začne pravděpodobně na přelomu února a března soutěží Abu Dhabi Desert Challenge,“ vysvětlil důvod náhlé změny boss týmu Martin Koloc.

 

Moc jsem se na dakarský debut těšila, ale bohužel jsem měla během jednoho z letošních závodů vážnou nehodu. Poranila jsem si při ní zápěstí. Od té doby se zotavuji a bohužel stále nejsem stoprocentně připravena na start na Dakaru. Naději ale neztrácím, jen se premiéra odkládá na další ročník. Své sestře i Josefu Macháčkovi, který mě zastoupí, budu držet palce,“ uvedla 18letá pilotka.

 

Náhrada mladé závodnice je víc než důstojná. 65letý veterán Macháček patří mezi hrstku jezdců, kteří zažili dakarské závodění v Africe, Jižní Americe i Saúdské Arábii. Na 45. ročník legendární rallye vyrazí s navigátorem Davidem Schovánkem.

 

Těším se na to, že budu v roli závodníka a mentora debutující Aliyyah přímo na trati. Do poslední chvíle jsem doufal, že pojedu.  Je to honička, ale určitě se všechno stihne včas a vyrazím v pohodě,“ věří vítěz kategorie T3 Lehkých prototypů z roku 2021. „První půlka soutěže bude kamenitá. Ale moc se těším na tu druhou, na velké duny. Hlavně mi jde o to, abychom oba jeli a byli někde vepředu,“ dodal k náročnému profilu soutěže.   

 

Tento start je tak trochu „nad plán“ domluvené spolupráce s Buggyrou. „Od začátku jsem u Buggyry věděl, do čeho jdu. První tři roky jsem se účastnil vývoje buginy a teď působím jako poradce obou dvojčat Kolocových. Možná jsem trošku radši, že budu asistovat jen jedné, protože budu moci odvést tu nejlepší práci a budu se moct na mentorství soustředit,“ sdělil Macháček.

 

Své svěřenkyni Aliyyah Koloc úspěšný dakarista věří: „Člověk, který je schopný v  gétéčkách řešit situace na trati v rychlostech až 200 km/h, bez problémů zvládá Can-Am, kde se jezdí 130 km/h. Dokáže si poradit se všemi nástrahami terénu, jezdí plynule a rychle. S dobrým navigátorem, kterého vedle sebe má, má velkou šanci na úspěch. Samozřejmě se nesmí stát nečekané věci, které na Dakaru mohou překvapit.“

 

Zatímco se Aliyyah bude prát s nástrahami saúdskoarabského terénu, na Yasmeen zbyla úloha pozorovatele. „Bude to trochu bolet, jen na ně koukat. Dakar je pro mě jedním z vrcholů motorsportu. Je to týmová hra a je to jako jízda na horské dráze. Jednou jste dole a jednou nahoře. Když se do Dakaru jednou zamilujete, nemůžete přestat., Ale odklad má i světlou stránku, mám rok navíc na přípravu na svůj dakarský start,“ sdělila Yasmeen.

zgroj:Report-Dakar23