Botanická zahrada v Troji bude mít otevřeno celé Velikonoce

Děti si užijí výstavu motýlů ve skleníku Fata Morgana

Rodiny s dětmi čeká pět dní volna a Botanická zahrada hl. m. Prahy je zve do rozkvetlého areálu a na výstavu Motýli, zaostřeno na detail. Výstava byla zahájena v pátek 8. dubna a hned první víkend zaznamenala velký zájem. I proto bude tropický skleník Fata Morgana otevřen mimořádně též v pondělí 18. dubna. Děti se tak hned po velikonoční koledě mohou vydat za motýly. Dny volna lze strávit procházkou ve venkovním areálu, kde návštěvníky čekají rozkvetlé narcisy, tulipány, magnolie nebo azalky. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin a vstupné pro dospělé je 150 Kč – včetně skleníku Fata Morgana a výstavy motýlů, děti od 3 do 15 let zaplatí 100 Kč.

Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. I první víkend letošního ročníku, přestože nebylo příliš pěkné počasí, ukázal, že o motýly v našem skleníku Fata Morgana je velký zájem. V průběhu výstavy k nám dorazí přes 5500 kukel, takže je na co se těšit. V těchto dnech už se líhne i největší motýl – martináč Attacus atlas. Pro výstavu jsme připravili edukační panely a motýlí kvíz, takže se návštěvníci dozvědí i spoustu zajímavých informací. Ve venkovním areálu teď patří mezi nejatraktivnější záhony jarních cibulovin, kvetoucí magnolie na Pivoňkové louce a začínají již kvést i rododendrony a sakury v Japonské zahradě,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana a výstava Motýli, zaostřeno na detail:

út–ne
9.00–19.00

Mimořádně otevřeno také v pondělí 18. 4.

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10.00–19.30

Do Fata Morgany za nejkrásnějšími i největšími motýly světa

V tropické džungli se vznášejí krásní motýli Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a nechybí velcí soví motýli rodu Caligo. Již se také začali líhnout noční martináči Attacus atlas, kteří s rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2 patří mezi největší motýly na světě. Dospělý martináč žije pouhých pět dní, takže ti, kteří chtějí tohoto motýla vidět, si musí pospíšit. Nad tropickým jezírkem je rovněž umístěn unikátní nadživotní model tohoto martináče. Výstava motýlů se koná až do 22. května.

Zahrada v plném jarním květu

Ve venkovním areálu čekají návštěvníky rozkvetlé záhony plné jarních cibulovin – tulipánů, narcisů, ladoněk nebo hyacintů. Těšit se mohou i milovníci kamélií. V záhonech expozice Stínomilných trvalek v Horní zahradě kvetou škornice, pomněnkovce, čemeřice a petrklíče. Pivoňková louka nabízí přehlídku rozkvetlých magnolií. V Japonské zahradě rozkvétají první azalky a začínají se zbarvovat japonské javory. Ve skleníku v Ornamentální zahradě se zájemci mohou pokochat květy plejonek a dalších orchidejí. Za exotikou se lze vypravit i do expozice Svět sukulentů, kde se nachází hned několik rozkvetlých aloí. V prostorách Vinotéky sv. Kláry v Ornamentální zahradě je možné skrýt se před případnou nepřízní počasí a zahřát se šálkem kávy a čaje nebo si odpočinout u sklenky vína.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci, spoluautorka projektu Kořeny osobností

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

8. 4. – 22. 5.

Motýli, zaostřeno na detail

Během letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana budou návštěvníci obdivovat jako každý rok krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. Neméně zajímavé jsou také další detaily a struktury motýlího těla. Poodhalíme stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukážeme oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých jedinců. Zaměříme se na motýlí sosáky, na jejich zajímavou stavbu a na to, jak vypadají ústa housenky. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců.

 • 14. 4. – 29. 9. Kurátorská provázení
 • 27.–9. 5. Muškátová burza
 • 29. 5. – 2. 10. Hudební procházky
 • 9.–19. 6. Výstava bonsají a japonské dny
 • 14. 7. – 21. 8. Kypr – fotografická výstava
 • 12. 8. Klára má svátek
 • 18. 8. Den Rulandského modrého
 • 17.–18. 9. Vinobraní
 • 14.–30. 10. Dýně – výstava dýňových aranžmá
 • 22.–23. 10. Dýňové hrátky
 • 31. 10. Halloween
 • 11. 11. Svatomartinský přípitek
 • 4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí