Děti z Horní Plané si svůj den užily!

Oslavy Mezinárodního dne dětí probíhají v různých částech naší republiky již více než dva týdny. Organizátoři oslav Dětského dne v lipenském městečku Horní Planá navíc spojili zábavu dětí se vzděláváním tak, že byly nadšené nejen děti, ale i jejich rodiče.

Video z Dětského dne v Horní Plané Zde: https://www.youtube.com/watch?v=JCCFPPxftXE&t=17s

Je důležité děti bavit, ale ještě důležitější je děti vzdělávat, aby věděly, jak si v nebezpečných situacích pomoct a co mají dělat,“ vyjádřil se k netradičnímu pojetí oslav, které probíhalo na místní pláži, starosta Horní Plané Ing. Jiří Hůlka. „Proto jsme na dnešní den pozvali Vodní záchranou službu, Červený kříž nebo hasiče, abychom nenásilnou a zábavnou formou dětem předvedli, jak se mají v případě nebezpečí chovat.“ Jak se ukázalo, děti tento způsob výuky opravdu bavil. Zaujatě poslouchaly pokyny mladých zdravotníků či záchranářů, vyzkoušely si na figuríně dýchání z plic do plic, poskytnutí první pomoci včetně masáže srdce nebo jízdu v záchranářském člunu. Bavilo je i házení záchranného balónu a manipulace s nosítky pro pacienty po úrazech. Především kluci pak byli nadšení z prohlídky hasičského vozu a hasiče zahrnuli řadou otázek.

Na hornoplánské pláži se ale také sportovalo a soutěžilo ve všem možném. Čtyřletá Kačenka si pochvalovala zorba balóny, sedmiletá Anička horolezeckou stěnu, devítiletý Ondra střelbu z malorážky a jedenáctiletý Jakub se prý nejvíc bavil na chůdách. „Naše babička na nich prý chodila úplně skvěle, mně to ze začátku moc nešlo, ale pak už jsem byl docela dobrej,“ pochlubil se a dodal, že mu táta slíbil chůdy vyrobit.

Dětem se z pláže plné atrakcí ani nechtělo domů. „Takhle je to tady každý rok,“ naoko si posteskla maminka dvou dětí. „Nikdy je nemůžu odsud dostat. Díky tomu, že je tady i občerstvení, nemám je na co domů nalákat. Jsem ale ráda, že se baví, tak to zase tak moc nehrotím…“ Podobně na tom byla většina rodičů. Za všechny své pocity shrnula paní Eva: „Vidět své děti zářící radostí je pro každého rodiče to nejlepší. Já tady nadělala spoustu fotek a videí, ať máme na tenhle krásný den vzpomínky.“ Spokojení byli nejen rodiče, ale i starosta města, který na akci dorazil se svým vnukem. „Myslím, že každému starostovi leží děti v jeho obci nebo městě na srdci. Vždyť je to naše budoucnost! Já jsem navíc opravdu moc rád, že v Horní Plané žije tolik rodin s dětmi. A na úřadě se snažíme, aby jim v našem městě nic nechybělo. Oslava dětského dne zdaleka není jedinou aktivitou pro rodiny s dětmi. Například v červenci zahajujeme přístavbu základní školy. Vše je samozřejmě projektováno s maximálním ohledem k architektuře stávající historické budovy školy. Stávající školní jídelna a kuchyně bude odstraněna, na jejím místě vyroste moderní provoz kuchyně, jídelny, školní družiny a tří tříd prvního stupně, včetně kabinetů. Naši nejmenší žáčci se již nebudou muset na každý oběd a zpět do družiny přesunovat za každého počasí přes celé město. Budou míst k dispozici veškeré vybavení školní budovy a její zázemí. Nejnáročnější bude v tom období zajištění náhradního stravování, zde nám pomohou VLS s.p. Horní Planá a její rekreační zařízení Olšina. To vše od září do konce června 2023. Investice do zlepšení úrovně servisu a výuky ve škole je velmi důležitá a společně s podporou mimoškolního vzdělávání a zájmových kroužků zvyšuje dobré jméno naší školy.“

Zdroj: Helena Váňová Production