Dětřichov u Frýdlantu 18. 11. 2023 ve 13 hodin

Žehnání Křížové cesty smíření při Kostele sv. Anny.

 

14 zastavení v podobě skleněných plastik navrhl a vytvořil sklář Josef Novotný ze sklárny Spider Glass v Heřmanicích u Frýdlantu v Křišťálovém údolí.

Skleněné plastiky jsou umístěné na původních pískovcových podstavcích, kde byla v minulém století malovaná křížová cest. Ta už na svém místě od roku 1935 není.

 

S nápadem na její obnovu přišel Okrašlovací spolek Dětřichov spolu s německými rodáky. Dětřichov nápad podpořil, Křížová cesta je v je totiž v zahradě kostela, která patří obci. Projekt zaštítila dotace Česko-německého fondu budoucnosti, obec přispěli i němečtí rodáci. (Prostřednictvím předsedkyně Okrašlovacího spolku Dětřichov Moniky Filové.) Největší část peněz uhradil Dětřichov z obecního rozpočtu.

 

Ve sklárně Spider Glass vznikly skleněné obrazy metodou takzvaného fusingu, tedy lehaného skla. „Jednotlivé desky jsou zhruba 40 cm široké a 60 cm vysoké, popisuje Josef Novotný: „Těch 14 zastavení včetně návrhu a vzorkování jsme připravovali více než 3 měsíce. Já jsem chtěl, aby se ta křížová cesta odlišovala od těch běžných, chtěl jsem se vyhnout barokním motivům. Pojal jsem to moderně, použil jsem jasnější barvy. Celý biblický příběh jsem znázornil jednoduše. Skleněné desky jsme  namontovali do stávajících výklenků pískovcových sloupů. Teď už se jen těším na reakce návštěvníků.“

 

Je to nádherné. Máme z toho radost, byla to úžasná spolupráce,“ říká starostka Dětřichova Martina Kohoutová: „Měla jsem možnosti sledovat průběh výroby skleněných plastik. I jejich barevný návrh vyšel od Josefa Novotného. Doufáme, že nám křížová cesta přinese zvýšení turistického ruchu, lidé budou mít možnost nahlédnout do zahrady.“

 

 

Lucie Fürstová