Drama ještě před startem. Generálku Aliyyah Koloc na Dakar zachránilo letadlo DHL

Takové drama ještě před startem závodu historie týmu Buggyra ZM Racing dlouho nepamatuje. Pouhých několik dní před prvními kilometry soutěže Dubai International Baja neměla Aliyyah Koloc k dispozici svůj závodní stroj. Přitom jde o zásadní test před lednovou Rally Dakar, v níž 19letá pilotka jako jediná žena pojede v elitní kategorii automobilů T1+. Celý příběh měl naštěstí díky letadlu společnosti DHL šťastný konec.

Vůz Red-Lined REVO T1+ měl z jihoafrických dílen dorazit do Spojených arabských emirátů lodí.

Jenže celosvětové logistické problémy se nevyhnuly ani přístavům v JAR a místo spojení po moři se muselo začít hledat nové řešení. Byly to napjaté okamžiky, protože dostat narychlo auto do 6 400 km vzdálené Dubaje nebylo vůbec snadné. Naštěstí společnost DHL, která mimo jiné přepravuje po celém světě monoposty formule 1, ukázala svoji operativnost. Vůz dopravce převzal v Jižní Africe a včas a v naprostém pořádku jej dodal do dějiště soutěže. Aliyyah Koloc tak před generálkou na Dakar ještě stihla najet testovací kilometry. „Dvě lodě po sobě, které měly převážet auto z Jižní Afriky do Dubaje, měly zpoždění. Jedna 14 dní a druhá dokonce tři neděle. To pro nás bylo absolutně nepřijatelné, protože tím pádem by Aliyyah musela vypustit Baju Dubai a zásadně by to narušilo naši přípravu na Dakar. Proto jsme požádali pomoc společnost DHL. Tam nám vyšli ve všem vstříc.

Během pouhých tří dní zajistili přepravu z Jižní Afriky do Dubaje s výborným servisem. Za to samozřejmě děkujeme a vážíme si toho, že máme DHL jako logistického partnera týmu,“ uvedl šéf Buggyry Martin Koloc. Díky pohotovosti logistického giganta se tak Aliyyah Koloc může spolu s jihoafrickým navigátorem Riaanem Greylingem postavit na start soutěže, která je vyvrcholením letošního ročníku Světového poháru FIA v cross-country bajas.

„Velmi se těším na svůj druhý závod ve voze T1+ a na Baja Dubai, kterou pojedu také podruhé. Ano, loni jsem zde získala titul šampionky Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas, ale také si vzpomínám na velkou havárii v první etapě. Proto jdu na start se smíšenými pocity. S vozem T1+ BUGGYRA ORGANISATION – Emirates Towers, Sheikh Zayed Road; P.O. BOX 31303, Dubai U.A.E.. – 2 – nemám mnoho zkušeností a v poušti s ním budu závodit poprvé. Na tuhle výzvu se moc těším a jsem ráda, že si v rámci přípravy na Dakar 2024 co nejvíce zajezdím,“ uvedla Aliyyah.

Na startu bude i druhý zástupce Buggyry, jímž je nestárnoucí Josef Macháček. Ten se objeví ve speciálu Buggyra Can-Am DV21 třídy T3. „V rámci programu Buggyra Academy budu v Dubaji startovat s vylepšeným vozem. Cílem je naostro si vyzkoušet nové díly a konstrukční prvky, abychom viděli, jakou cestou vývoj DV21 pokračuje,“ vysvětlil offroadový mohykán, jemuž bude dělat navigátora David Schovánek. Dubai International Baja startuje v pátek show v podobě nočního prologu konaného v rámci Dubai Festival City. Jezdce čeká dvoukilometrová trať s pozadím v podobě velkolepého dubajského panoramatu. V sobotu je naplánována první etapa o celkové délce 336,5 km, z čehož bude 170 km měřených.

V neděli to bude 337 km s RZ o délce opět 170 km s cílem v areálu Dubai Festival City.