Festival Mozart na Moravě 2022

Konání:20.-24.července 2022, Valtice a Mikulov Vstupenky na www.ticketportal.cz

Dílo slavného hudebního génia se v 2. ročníku Festivalu Mozart na Moravě vrací do regionu. V nádherném prostředí zámků Valtice a Mikulov ožije odkaz rakouského skladatele ve svých různých podobách. Diváci

si tak umění zažijí a užijí v krásných koutech jižní Moravy uprostřed slunného léta, obklopeni vinařským krajem s dobrou sklenkou vína v ruce.

Hlavní linkou celého festivalu je hudba a osobnost W. A. Mozarta, jehož tvorba se vztahuje k České republice a našemu publiku je blízká, tak jak je blízká i našim rakouským sousedům. Během tří dnů bude rozmanitý program nabízet návštěvníkům festivalu široké spektrum pohledu na zažitou klasiku.

Celý festival bude 20. července odstartován promítáním oskarového snímku Amadeus od režiséra Miloše Formana. Projekce světové filmové klasiky, ověnčené osmi Oskary, proběhne v jedinečném prostředí barokního divadla ve Valticích. A k dokreslení atmosféry bude k vidění dosud největší publikovaná sbírka skic návrhů kostýmů od výtvarníka Theodora Pištěka, držitele Oskara právě za kostýmy k filmu Amadeus.

Druhý den festivalu, 21. července, nabídne nevšední pohled na hudbu W. A. Mozarta v podání držitele ceny Thálie, Petera Pechy. V rámci jeho koncertu ROCK MozArt diváci uslyší unikátní kombinaci rockové hudby inspirované Mozartem. Zazní i hudba autorská, Rocková opera Mozart i hity od legendární kapely Queen. To vše v zahradách zámku Mikulov.

Festival se ve svém třetím dni, 22. července, představí opět na zámku Mikulov a bude lákat i naše rakouské sousedy na koncert Slavných Vídeňských melodií v doprovodu dámského orchestru Mozartea Praga pod vedením houslového virtuose Marka Pavelece. Koncert nejznámějších melodií z díla hudebního velmistra představí Marian Vojtko, Tereza Mátlová, Michal Bragagnolo, Monika Sommerová a Amálie Kovácsová. A jako mimořádný host vystoupí hvězda Oděského operetního divadla paní Natalia Tkachuk. V průběhu večera pod vlivem hudebních emocí předvede živou malbu Vladimír Kyseilov.

23. července se návštěvníci Festivalu Mozart na Moravě ocitnou zpět v barokním divadle zámku Valtice. Zde bude uvedeno koncertní provedení hudebních čísel ze světoznámé opery W. A. Mozarta Don Giovanni. Své pěvecké umění představí Daniel Klánský, Monika Sommerová, Michal Bragagnolo, Tereza Mátlová, Anita Jirovská, Oleg Korotkov a Michael Kubečka.

Závěrečný koncert, uzavírající tuto kulturní událost proběhne opět na Mikulovském zámku.

Se sólovým recitálem se představí Monika Sommerová za klavírního doprovodu dirigenta a klavíristy Martina Peschika. V rámci tohoto koncertu bude představena nová busta slavného skladatele od akademického sochaře Milana Váchy. Tato busta byla vytvořena dle nejnovějších vědeckých postupů a vizualizací, tak aby se co možná nejvíce podobala reálnému obličeji W. A. Mozarta.

V rámci 2. ročníku Festivalu Mozart na Moravě byl přizván i nadační partner, nadace BJP Foundation založená MMA zápasníkem, šampionem UFC a fanouškem vážné hudby Jiřím BJP Procházkou. Festivalový výtěžek bude použit na adresnou a konkrétní pomoc pro nemocné děti.