Francouzští vinaři v Praze

Francouzská národní agentura Business France zorganizovala v Praze profesionální degustaci. V hotelu Jalta se představilo 24 francouzských producentů vín z hlavních vinařských regionů: Champagne, Alsace, Beaujolais, Vallée du Rhône, Languedoc, Roussillon, Bordeaux, Sud-Ouest.

Champagne

Champagne Michel LITTIERE je rodinný podnik o rozloze 5,5 hektaru, který se nachází v srdci údolí Marne. Po spolupráci se svým otcem Raymondem LITTIERE vytvořil Michel v roce 1970 vlastní značku. certifikát HEV (High Environmental Value-vysoká environmentální hodnota).

Alsace

Domaine Wach rodinné vinařství již v osmé generaci pěstuje bílé víno na 8 hektarech, rozdělených do dvaceti pozemků. Vína jsou většinou suchá, krystalická a jako dělaná pro gastronomii.

Justin Boxler se nachází nedaleko města Colmar. Již 11. generace rodiny od r. 1672 obhospodařuje 12 ha vinic v katastru 5 obcí a ve čtyřech apelacích Grand Cru. Po 10 letech hospodaření ekologickým způsobem má vinařství od roku 2022 certifikaci bio.

Bestheim je vinařské družstvo, které vzniklo sloučením 5 alsaských vinařství. Družstvo spojuje 450 vinařů s 1450 ha vinic. Jsou certifikováni HVE3 a bio, 75% produkce sklízejí ručně. Jsou jedním z předních výrobců a specialistou na Cremants.

Beaujolais

Domaine Guillaume Duvernay Vinařství se nachází v Quincié v Beaujolais od roku 1855.Téměř celá produkce je v AOP Brouilly. Kromě produkce Brouilly je několik cuvée AOP Côte de Brouilly a Beaujolais Village. Mají certifikát HVE, hrozny odrůdy gamay na výrobu vína sklizejí výhradně ručně.

Rhône Valley

Domaine Dambrun vlastní 13 hektarů vinic v Carombu. Vinice jsou staré 45 let, s výnosem 20 hl/ha a perfektním vystavením slunci a Mistralu. Červená vína pod označením Ventoux, jsou výsledkem směsi pěti velmi komplementárních odrůd hroznů. Bílá vína jsou IGP Vaucluse. Jsou certifikovaní bio.

Domaine des Pères de l’Eglise Rodinné vinařství již v 5 generací má 25 hektarů vinic Vinice je fragmentovaná na 4 světových stranách apelace Chateauneuf du Pape. Rodina v roce 2018 koupila Lirac a Côtes du Rhône, aby doplnila řadu. Vinice je provozována s označením HEV a je v přechodové fázi k ekologickému vinařství. Špičkovým vínem je Chateauneuf du Pape L´héritage de Pollus.

Domaine Marsaleix je nové vinařství (vzniklo před 5 lety) nacházející se v Luberonu na jihu Francie v Provence. Vinice se rozkládají na dvanácti a půl hektarech a všechna vína jsou vyráběna ekologicky v AOC Ventoux. Používají o 65 % méně siřičitanů, než je povolená evropská norma. Získali zlatou medaili dva roky po sobě na mezinárodní soutěži Millésime bio International de Montpellier za červené víno Phoenix.

Vignerons Ardéchois od roku 1967 sdružuje 1000 rodin vinařů na 6000 hektarech vinic a vína distribuuje do více než 40 zemí. Mezi údolím Rhôny a Cevennes vinice pokrývá velkou rozmanitost terroirů a ušlechtilých odrůd hroznů: minerální a elegantní bílé (Viognier, Chardonnay, Sauvignon), svěží a aromatická růžová, silná a teplá červená (Syrah, Grenache, Chatus, Pinot Noir, Cabernet, Merlot).

Vína z více regionů

Hesiode je společnost se sídlem ve Francii, která již více než 30 let vyváží francouzská vína, mošty a lihoviny. Hlavní poslání společnosti Hesiode je dvojí: 1) Realizovat exportní projekty vinařů 2) Reagovat na specifické potřeby a požadavky mezinárodních dovozců a distributorů. Hesiode nabízí širokou škálu produktů s červenými, bílými, růžovými a šumivými víny, stejně jako bio vína ze všech vinařských oblastí Francie.

Vitivalor wines společnost se od roku 1979 specializuje na správu vinařských usedlostí v různých regionech Francie. Poskytuje expertizu 15 vinařstvím. Účastni se řízení celého procesu jako vinař (od výsadby a péče o vinice, přes výrobu vína, zrání a balení vína, ale také administrativu, marketing a prodej).

Languedoc

Caves Languedoc Roussillon působí jako obchodní a administrativní oddělení pro 25 Domaines a Châteaux v jednotlivých sklepech regionu. Cílem je nabízet zákazníkům vynikající zámecká vína stáčená pod neustálým dohledem vinaře a za velmi výhodné ceny vzhledem k nabízené kvalitě.

Domaine B&B Bouche Abel Bouché začal v roce 1920 se svým synem Pierrem vyrábět Champagne. Jeho potomci, tři bratři Guillaume, Valentin a Paul pečují o své dědictví a pokračují ve výrobě šumivých vín s 50 hektary vinic. Limoux je legendární terroir prvního šumivého vína.

Vignobles Vellas Na jihu Francie poblíž města Montpellier je Nicolas Vellas vlastníkem 9 vinařských usedlostí. Celkem 200 ha vinic v ekologickém vinařství je rozděleno do terroir: Faugères, Languedoc, St Dresery, Muscat de Lunel, Pic St Loup, St Chinian, Berlou, Muscat de Lunel, Pays d’Oc.

Le Domaine de Rombeau brzy oslaví 300. výročí, má 113 ha vinic. Dnes se v obci Rivesaltes pěstují 27 ha vinné révy pod oficiální certifikací ekologického zemědělství. Po několik generací patří rodině de la Fabrègue. Jejich vlajkovou lodí je fortifikované likérové víno Rivesaltes, které zraje 60 let v dubových sudech. Robertem Parkerem bylo oceněno 95 body.

Sud-Ouest(jihovýchod)

Armagnac Lafontan je specialistou na produkty z regionu Gaskoňsko, země d’Artagnana. Armagnac je nejstarším francouzským vinným destilátem, který pochází z Gaskoňska. Nabízí řadu historických armagnaců od roku 1893 do roku 2012, VS, VSOP, XO i sušené švestky v Armagnacu. Vyrábí i vína Côtes de Gascogne (bílá, rose, červená).

Domaine de Guillaman je v rodině Ferret po 6 generací, nyní obhospodařují 150 ha vinic. Většinu vinic tvoří bílé odrůdy révy vinné, které představují 80 % produkce vína. Zbývajících 20 % vinic je osázeno Merlotem a Cabernet Sauvignonem. Každý rok vyrobí 900 000 až 1 000 000 lahví, z nichž 70 % jde na export.

Les Marmandais sdružuje 110 vinařů, kteří pěstují víno na 850 ha. Představuje 95 % AOC Côtes du Marmandais s produkcí 6 milionů lahví. Vinice mají velkou rozmanitost odrůd hroznů, převažují tradiční červené (Merlot, Cabernet Sauvignon a Franc, Malbec).

Bordeaux

Artevino bylo založeno v roce 2006 jako obchodní pobočka Unie producentů Saint-Emilion, aby rozšířila svůj sortiment o vína z Bordeaux.

Maison de Luze Baron Alfred de Luze v roce 1820, vytvořil jeden z prvních obchodů s vínem v Bordeaux. Dnes patří mezi nejvýznamnější obchodníky v regionu.

Les Vignerons des Coteaux de l’Isle V roce 1936 se dvacet vinařů spojilo ve vinařské družstvo, dnes sdružuje šedesát výrobců a provozuje 260 ha vinic v 25 obcích regionu Libourne z terroir poblíž Blaye, Pomerol a Saint Emilion. Většinu révy tvoří Merlot – 74 %.

Univitis SCA vinařské družstvo – 160 pěstitelů hospodaří na 2 000 hektarech vinné révy 100 % AOC. Roční produkce 100 000 hl při obratu 19 milionů eur. Majitel Chateau Les Vergnes má na 120 hektarů certifikováno bio.

Francouzská vína a jejich klasifikace

Francouzské víno se vyrábí v množství mezi 50 a 60 miliony hektolitrů ročně (7-8 miliard lahví V r. 1935 byl založen Institut National des Appalation d´Origine-Národní institut potvrzování původu., jeho úkolem je spravovat systém kontroly původu a kvality vína.

Vin de France (Vin de Table) je víno bez značení odrůdy i místa původu, vína vyrobena z francouzských, hroznů minimální obsah alkoholu 8,5 %, tato vína tvoří cca 40 % veškerých francouzských vín

IGP (dříve Vin de Pays) víno s chráněným zeměpisným označením.
Vína pochází z vymezené oblasti, avšak nepodléhají přísným výrobním pravidlům, jako víno AOP (AOC)

AOP (dříve AOC) – „Apellation d´origine protége – chráněné označení původu
označují nejkvalitnějších francouzská vína

Premier Cru, Grand Cru

Vin de cru je víno z určitých přesně definovaných vinic se zaručenou vysokou kvalitou. Samotný systém klasifikace Cru je složitý, neplatí pro všechny oblasti. Vznikl v regionu Bordeaux v r. 1855, který byl rozčleněn do pěti tříd (Premier cru až Cinquiéme cru) Například dPremier cru (1er cru): Château Lafite Rothschild, Château Haut-Brion, Château Mouton Rothschild, Château Margaux, Château Latour

Dovoz francouzských vín do ČR

V České republice představují bílá vína cca 2/3 spotřeby, červená vína1/3 spotřeby. Za rok se u nás vyrobí cca 600 tis. hl vína, což pokryje spotřebu z cca 1/4. Francie je největší dodavatel podle hodnoty pro šumivá vína, druhý dodavatel pro tichá vína s 20% podílem na trhu a pátý dodavatel se 7% podílem na trhu podle hodnoty pro lihoviny.

Jaromír a Věra Hamplovi Foto: Domaine Marsaleix, Wikipedia, Hampl