Jana Brázdilová, Barbara Nesvadbová, Pavlína Saudková:

HOVORY S TERAPEUTY

Rozhovory s předními českými terapeuty a psychoterapeuty o vnitřních konfliktech, partnerských krizích, paralelních vztazích, depresích, úzkostech, o pocitech, emocích, cestách ke štěstí, ale i o závislostech a o smrti vycházejí z prožitků a životních osudů konkrétních osob. Před čtenářem se tak rozehrává začátek skutečné terapie.

Barbara Nesvadbová, Pavlína Saudková a Jana Brázdilová se ptají psychoterapeutek Jitky Vodňanské a Nory Vláškové, psycholožky Jany Woleské, párových terapeutů Pavla Rataje a Jana Vojtka, adiktologa Michala Miovského a psychoterapeutů Jana Kulhánka a Michala Mynáře.

 

Ukázka z knihy:

Terapeut. Terapie. Slova, která se pořád ještě mnozí lidé sty­dí vyslovit nahlas. Přitom pečovat o duši je minimálně stejně důležité jako starat se o tělo. Proto za čas o ochotu mluvit děkujeme Noře Vláškové, Jitce Vodňanské, Janě Woleské, Janu Kulhánkovi, Michalu Miovskému, Michalu Mynářovi, Pavlu Rata­jovi a Honzovi Vojtkovi. Některé z vašich vět nám připomněly něco, co víme, ale zapadaly v čase všedních dní, mnohé se trefily do černého a rezonují v nás pořád. Věříme, že s podobnou silou si najdou i cestu k duším čtenářů. A že se k nim dostanou ve správnou chvíli a půjdou s nimi tu jejich cestu.

Žijeme. Díváme se kolem. Komunikujeme. Nasloucháme příběhům. Přemýšlíme. Ptáme se. A hledáme odpovědi. Pochybujeme. Snažíme se věřit, že se děje, co se dít má. Že tohle je cesta. Že z každého zranění vyjdeme silnější. Že růst můžeme jen v krizi. A Hovory s terapeuty jsou důsledkem jedné naší životní etapy, která byla mnohé, jen ne nudná, která byla naplněná smíchem i slzami, pokorou i vztekem, silou i slabostí, čajem na uklidnění i vínem – a hlavně nás změnila.

Ptáme se všechny, protože témata, o nichž se s terapeuty bavíme, se více či méně dotýkají každé z nás. A také našich partnerů, přátel, kolegů, příbuzných. Nebudeme si dělat alibi tak často užívanou větou: „Všechny postavy a události v této knize jsou zcela smyšlené, jakákoli podobnost se skutečnými, žijícími či mrtvými osobami je čistě náhodná. Tentokrát jsou totiž všechny postavy a události reálné. Jen s ohledem na tu velkou otevřenost, pro kterou jsme se rozhodly smazat většinu stop, aby nebylo na první pohled zřejmě, jaká ke které z nás vede. Nezalekly jsme se. Jen nežijeme izolovaně samy se sebou a cítíme zodpovědnost vůči našim blízkým. Pokud terapeuté zmiňují příběhy ze svých ordinací, jsou to jen ty, u nichž dal klient svolení se zveřejněním.

(z Předmluvy autorek)

Barbara Nesvadbová (*1975) je česká spisovatelka a novinářka. Absolvovala Fakultu sociálních věd UK, obor žurnalistika a masová komunikace. Poté pracovala jako šéfredaktorka časopisů Xantypa a Playboy, měla televizní pořady Tváří v tvář a Muži podle Nesvadbové a rádiový Zrcadlo Báry Nesvadbové. Sedmnáct let byla šéfredaktorka české edice prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar.

Je autorkou celé rady knižních publikací, podle knihy Bestiář (2007) vznikl i stejnojmenný film. Bestsellerem roku se stal Pohádkář (2009), jenž se také dočkal filmové podoby. Z dalších titulů jmenujme např. Přítelkyně (2013), Pralinky (2014), Momentky (2018), Hovory s doktory I. a II. (2019 a 2020), Iluze (2020) či Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou (2021).

Je patronkou UNICEF, v roce 2017 podnikla misi do Rwandy s cílem podpory místních žen a sirotků. Zároveň založila Nadační fond Be Charity, který postiženým spoluobčanům, primárně dětem s fyzickým či mentálním handicapem, přispívá na rehabilitace a rehabilitační pomůcky.

Jana Brázdilová (*1984)

V knižním světě se pohybuje již sedmým rokem. V marketingu Luxoru a Euromedia pečuje o to, jak co nejlépe prodat knihy, které zde vycházejí.  Je šéfredaktorkou Luxor magazínu, shání zajímavé autory pro nové projekty. Kniha Hovory s terapeuty je jejím prvním tvůrčím počinem. Studuje obor mediální studia na Metropolitní univerzitě Praha. Zbožňuje hory, čas s rodinou a samozřejmě knihy.

Pavlína Saudková (*1980)

Je ředitelkou Nadačního fondu Be Charity. Jako novinářka a fotografka na volné noze se při psaní zaměřuje převážně na rozhovory, ve fotografii na portréty, kterými doplňuje své novinářské projekty, případně na divadelní fotografii. Je autorkou fotografie pro plakát k filmu Amnestie (2019). Žije s fotografem Janem Saudkem, mají spolu tři děti.

Jana Brázdilová, Barbara Nesvadbová, Pavlína Saudková: Hovory s terapeuty, vydává nakladatelství Universum, 184 stran, doporučená cena 359 Kč

zdroj:Edita Volkova

Kontakt