KNIŽNÍ BESTSELLER MICHAELY KLEVISOVÉ DŮM NA SAMOTĚ
MÍŘÍ NA OBRAZOVKY ČESKÉ TELEVIZE

Jedna z nejprodávanějších spisovatelek současnosti Michaela Klevisová obdržela v roce 2012 za román Dům na samotě Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. A právě touto knihou se Česká televize nechala inspirovat a natočila stejnojmenný film, který v premiéře odvysílá 6. března.


Ve středočeské vesnici se našla mrtvola mladé ženy. Pátrání po sériovém vrahovi otevírá cestu k temné minulosti. Kdo vraždí mladé dívky? V roce 2011 vydala spisovatelka Michaela Klevisová v nakladatelství Motto třetí knihu ze své sedmidílné detektivní série s kriminalistou Bergmanem – Dům na samotě. Ta se stala okamžitě bestsellerem.

V roce 2017 se mi ozval režisér Viktor Polesný, že si koupil audioknihu Kroky vraha, poslouchal ji v autě, příběh ho zaujal a chtěl by podle mých knížek něco natočit,“ prozradila spisovatelka, pro kterou je to filmová premiéra, přestože už v minulosti nabídky na zfilmování svých knih dostala. „Chtěla jsem práva poskytnout jedině člověku, který s nimi bude zacházet s respektem a v souznění s příběhem. A opravdu, Viktor Polesný napsal k Domu na samotě naprosto dokonalý scénář,“ pochvaluje si Klevisová. „Jen jsem upozornila na nějaké nepřesnosti týkající se tréninku dostihových koní. Jsem velký dostihový fanda, takže pro mě bylo důležité, aby v tomto ohledu bylo ve scénáři všechno správně,“ dodala.

6. března se tak diváci ČT mohou těšit na příběh ze středočeské vesnice Smrčina. Vražda mladé ženy nese rukopis sériového vraha přezdívaného Kadeřník, který dříve řádil v hlavním městě. Zkušený pražský kriminalista – inspektor Josef Bergman – se v doprovodu mladé kolegyně Sylvie Sedlákové vydává do navenek idylického místa. Dvojice detektivů z Prahy postupně odhaluje události, které provázaly životy původních obyvatel Smrčiny s novými usedlíky.

Ve Smrčině se totiž život točí kolem místních jezdeckých stájí a dostihových sázek – ale také kolem vydírání, nevěry, ztracené drahocenné brože a dávného zmizení syna místního hostinského. Dojde k další vraždě a v ohrožení se ocitá i nová majitelka domu na samotě, mladá malířka Nela Keplerová.

Inspektora Bergmana ztvárnil ve filmu Luboš Veselý. Kolegyni zkušeného kriminalisty Sylvii Sedlákovou si zahrála Veronika Arichteva. Přísného majitele jezdeckých stájí Soukupa hraje Jiří Schmitzer a role hostinského Indyho Lecha se ujal Radek Holub. Majitelku zchátralého smrčinského mlýna představuje Vlastina Svátková a v roli Soukupova vnuka Dominika se objevuje talentovaný Tomáš Dalecký.

Protagonista populární románové série Michaely Klevisové, kriminalista Josef Bergman, se poprvé objevil v roce 2008 v románu Kroky vraha. Za svou prvotinu autorka získala Cenu Jiřího Marka pro nejlepší českou detektivní knihu roku. Stejnou cenu podruhé obdržela roku 2012 právě za románovou předlohu nového televizního filmu Dům na samotě.

Snímek zůstává věrný literární předloze v tom, že klade důraz na atmosféru místa, společenské pozadí příběhu a postupné odhalování vztahů mezi postavami. Kořeny problémů jsou skryty v minulosti a ani jejich rozkrytí a dopadení vraha nedokáže napravit staré křivdy a nastolit ztracenou rovnováhu.

V televizní adaptaci se kamery ujal David Ployhar. Autorem scénáře a režisérem filmu, který vznikl v České televizi v tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové, je zkušený Viktor Polesný.

Michaela Klevisová
Narodila se v roce 1976 v Praze. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a přes dvacet let pracovala jako novinářka. Momentálně se živí psaním knih. Jejím největším koníčkem je cestování. Nejraději navštěvuje severské země.


Série s detektivem Josefem Bergmannem:

2007 – Kroky vraha

2009 – Zlodějka příběhů

2011 – Dům na samotě

2015 – Ostrov šedých mnichů

2017 – Zmizela v mlze

2019 – Sněžný měsíc

2020 – Drak spí

Samostatný román:

2021 – Prokletý kraj