Králem Volkswagen Maratonu Praha je Keňan Kigen, nejlepším
Čechem Homoláč

Nejočekávanější běžecká akce na českém území zná své vítěze. Králem Volkswagen Maratonu
Praha je s časem 2:07:54 Keňan Nobert Kigen, mezi ženami triumfovala Etiopanka Bekelech
Borecha. Mistrem České republiky se stal Jiří Homoláč. „Od třicátého kilometru mě chytala křeč
do chodidla, tak jsem měl strach, abych doběhl, ale povedlo se,“ radoval se trojnásobný český
šampion. První Češkou v cíli byla Marcela Joglová. „Slunečné počasí nesvědčilo rychlým časům,
ale důležitější je, že přispělo ke krásném závodu a parádní atmosféře,“ řekl prezident
organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo, jehož závod se pyšní známkou World Athletics
Elite Label Race.

Přes osm tisíc závodníků vyrazilo ze Staroměstské náměstí vstříc 42 195 metrům trati vedoucí
kolem nádherných pražských památek. Na startu bylo patnáct stupňů, ale brzy se díky jasnému
počasí oteplilo až na 23 °C. S těmito podmínkami si nejlépe poradil keňský vytrvalec Nobert
Kigen. „Dnes to byl můj den. Vyhrál jsem, je to něco neuvěřitelného. Trochu jsem váhal, jestli mi na
finiš zbylo dost sil. Jsem rád, že jsem to takhle zvládl. Prahu mám moc rád, určitě zase přijedu
závodit,“ řekl Kigen, který byl při loňském závodě v Praze třetí. Na stupně vítězů se ještě
probojovali dva etiopští borci. Druhý skončil Kelkile Woldaregay, za ním doběhl Yitayal Zerihun.
Necelých jedenáct minut ztratil na vítěze český závodník Jiří Homoláč (2:18:44). „Bylo to
náročné, ostré slunko nás vysálo. Ale diváci kolem trati doslova hnali. Myslím, že to byla nejlepší
atmosféra, kterou jsem tu zažil,“ těšilo Jiřího Homoláče. Atmosféru si pochvala i čerstvá mistryně
České republiky Marcela Joglová. „Jsem moc spokojená. Poslední dobou mi to moc neběhalo a
měla jsem zdravotní problémy. Moc mi pomohli lidé kolem trati, byli téměř všude a fandili
neuvěřitelně,“ popsala Joglová, která proťala cílovou pásku v čase 2:39:23.
Triumf mezi ženami získala Etiopanka Bekelech Borecha. Trať zvládla za 2:22:56, čímž si zlepšila
osobní maximum téměř o dvě minuty! „Pracovala jsem velmi tvrdě, chtěla jsem ještě lepší čas.
Ale i takhle jsem moc šťastná a za vítězství jsem moc rád,“ Bekelech Borecha.
Na Volkswagen Maratonu Praha však nešlo pouze o vítězství mezi jednotlivci. O napětí do
posledních chvil se postaralo nové týmové pojetí závodu Battle of the Teams. Každý ze šesti
týmů (Volkswagen, Mattoni, Skupina ČEZ, Birell, adidas Runners a Generali Česká pojišťovna)
měl ve startovním poli čtyři bodující profesionální běžce, tím pátým skórujícím byli běžečtí
nadšenci.
RunCzech pořádá maratonské běhy v Praze už čtvrt století. Díky tomu se česká metropole v
kvalitě závodů a oblibě mezi lidmi vyšvihla mezi 10 nejlepších měst světa. Ekonomické, sociální
a environmentální benefity závodu pro město jsou neocenitelné. Podle nezávislé studie přináší
RunCzech běžecké závody Praze 693 milionů korun v rámci přímého ekonomického přínosu.
Poznámky pro editory
● RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou.
● S projektem Napoli Running pořádá běžecké závody v Itálii a má kanceláře v Japonsku a
v Číně.
● Prague International Marathon spol. s.r.o. („PIM“) byl založen v roce 1995 Carlem
Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze
mezinárodní maraton na světové úrovni.
● Za celou historii RunCzech se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,2 milionů běžců. V roce
2019 jsme přivítali v cíli 120 000 z nich a to ze 131 různých zemí.
● ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu
každého.
● RunCzech běžecká liga a SuperHalfs motivují hobby běžce. Na podporu evropských
elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge. RunCzech Racing podporuje mladé atlety,
komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.
● V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams.
„Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé
rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit“.
● RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.
● Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.
● Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.
● V našem Running Mallu se můžete setkávat s běžci z celého světa.
● Veškeré doprovodné informace týkající se RunCzech najdete zde.