Pruhované mládě na Ostrově lemurů

Šestitýdenní mládě lemura kata mohou návštěvníci pozorovat na opětovně otevřeném Ostrově lemurů v Zoo Praha. V expozici, která byla dlouhodobě uzavřena kvůli pandemii covid-19, lze nyní znovu z bezprostřední blízkosti obdivovat dovádění tamní osmičlenné skupiny těchto poloopic.

Mládě se již osamostatňuje, opouští záda své matky Anky a pod jejím dohledem zkoumá okolí. Také mu již rostou zuby, a tak kromě pití mateřského mléka zkouší ochutnávat kořenovou i listovou zeleninu, kterou dostávají dospělí jedinci,“ představuje nejnovější přírůstek na Ostrově lemurů vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Mládě se narodilo 17. března zkušené osmileté samici Ance. Spolu s jeho o rok staršími sestrami Nesi, Latefou a Auri tak skupina lemurů kata nyní čítá čtyři mláďata a čtyři dospělé samice.

Pohlaví mláděte budeme s jistotou znát po první veterinární prohlídce, zatím nechceme matku s potomkem vyrušovat. Na její péči a mateřském mléce bude závislý ještě rok, ve dvou letech pak již bude pohlavně dospělý a zcela samostatný,“ vysvětluje Vojáček.

Přestože lemur kata patří k nejpočetněji chovanému zástupci svého rodu, hrozí i jemu vyhubení. Kromě lovu a ilegálního obchodu se zvířaty jej ohrožuje úbytek jeho přirozeného prostředí. Galeriové lesy i trnitý buš na Madagaskaru, kde nejraději žije, čím dál víc ustupují dobytčím pastvinám a drobí se do řady menších izolovaných ostrůvků, v nichž se větší populace lemurů neuživí. Proto je od konce minulého století tento druh veden v Červeném seznamu IUCN, kde je nyní zařazen do kategorie ohrožený.

Obyvatele Ostrova lemurů v dolní části areálu mohou návštěvníci nejlépe pozorovat kolem půl jedenácté dopoledne a kolem třetí hodiny odpoledne, kdy tito primáti dostávají potravu.

Foto 1: Osmiletá samice Anka se o svého potomka vzorně stará a kojí jej. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Šestitýdenní mládě na zádech své matky. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: Na Ostrově lemurů už jarní počasí láká jeho pruhované obyvatele k dovádění. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha