První krok přiblížil konec poházených elektrokoloběžek v ulicích Prahy 2

PRAHA (8. prosince 2022) Cílený tlak radnice na bikesharingové společnosti přináší první pozitivní výsledky. Poházených a překážejících elektrokoloběžek v ulicích Prahy 2 zásadně ubylo. Potvrzuje to i výrazně méně stížností občanů oproti uplynulým měsícům. Společnosti totiž vyslyšely požadavky radnice a uživatelé mohou nově odkládat elektrokoloběžky jen na místech k tomu určených. Jinde jim to uživatelská aplikace nedovolí.

Je to sice teprve začátek, ale situace se u nás na Dvojce začíná pomalu zlepšovat. Stížností na pohozené koloběžky je výrazně méně a už se nestává, že by o ně lidé zakopávali na každém rohu. Jsem přesvědčena, že je to výsledek důsledného a nekompromisního postoje radnice při jednáních s bikesharingovými společnostmi. Je evidentní, že tento druh sdílené dopravy potřebuje systémové řešení a nastavení pravidel,“ hodnotí současnou situaci v ulicích Prahy 2 její starostka Alexandra Udženija.

V druhé městské části zároveň pokračují pravidelné kontroly zaparkovaných koloběžek. Případné nedostatky jsou ze strany bikesharingových společností bezodkladně řešeny.

Elektrokoloběžky nesmí v ulicích překážet chodcům nebo je snad dokonce ohrožovat. Po dohodě s policií jsme vytipovali 31 stanovišť, které jsou situovány primárně mimo modré zóny do takzvaných dopravních stínů. Tato místa postupně ve spolupráci s TSK hl. m. Prahy označíme. V tuto chvíli už máme prvních 5 vyznačených stanovišť a jejich počet bude přibývat, tak aby ulice Dvojky byly na nadcházející sezónu připraveny,“ zdůraznil radní pro dopravu Tomáš Halva.

Jednání budou ale pokračovat. Úřad městské části Praha 2 připravuje k podpisu dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavede jasná pravidla, jejichž dodržování budou bikesharingové společnosti od svých klientů vyžadovat. V plánu je například zákaz vjezdu elektrických kol a koloběžek do vybraných parků a náměstí, zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách anebo i povinnost provozování infolinky k nahlašování chybně zaparkovaných koloběžek.

Nově označená místa na odkládání elektrokoloběžek jsou na rohu ulic:

Římská x Italská

Budečská x Moravská

Bruselská x Londýnská

Blanická x Vinohradská

Slovenská x Francouzská