RAS AL KHAIMAH PŘIVÍTAL V ROCE 2022 NEJVYŠŠÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ

V roce 2022 navštívilo Ras Al Khaimah více než 1,13 milionu návštěvníků. Výsledky tak překonaly úroveň z roku 2019, tj. z doby před pandemií, přičemž počet příjezdů do emirátu je nejvyšší v historii a ve srovnání a rokem 2021 vzrostl o 15,6%.

Vyvážený cestovní ruch a jeho nové strategie udržitelnosti, oznámení výstavby vůbec prvního rezortu Wynn v regionu spolu s diverzifikací a podporou veřejnosti to vše jsou faktory, které podporují dobré výsledky emirátu a jeho další rozvoj, coby turistické destinace světové úrovně.

Fotky a videa ke stažení zde

Ras Al Khaimah, SAE, 11. ledna 2023: Úřad pro rozvoj turismu emirátu Ras Al Khaimah (RAKTDA) oznámil historicky nejvyšší počet návštěvníků za rok. V roce 2022 přivítal více než 1,13 milionu návštěvníků, což představuje celkový nárůst o 15,6 % ve srovnání s rokem 2021. Výsledky překračují úroveň v období před pandemií, což svědčí o oživení a životaschopnosti v nestabilním roce.

Navzdory geopolitickým a ekonomickým problémům se Ras Al Khaimah stal jednou z nejrychleji se zotavujících destinací. Vedle rekordního počtu návštěvníků je nutné zmínit i další klíčové úspěchy roku 2022:

 • Vyhlášení plánu na dosažení vyváženého cestovního ruchu s cílem stát se do roku 2025 regionálním lídrem v oblasti udržitelného cestovního ruchu.

 • Oznámení největšího projektu přímých zahraničních investic do cestovního ruchu ve spolupráci se společnostmi Wynn Resorts, Marjan a RAK Hospitality Holding.

 • Do destinace poprvé vstoupily značky Intercontinental Hotels Group (IHG), Mövenpick a Radisson, což znamenalo 17ti procentní meziroční nárůst nabídky ubytovacích kapcit na více než 8 000 pokojů.

 • V příštích několika letech se plánuje rozšíření o dalších 5 867 pokojů, což představuje 70ti procentní nárůst oproti současnému stavu, což je jeden z nejvyšších nárůstů v rámci SAE.

 • Nárůst počtu zahraničních návštěvníků o 40% díky vice než 90 marketingovým aktivitám jako jsou roadshow, veletrhy, semináře a mediálním kampaně na 24 trzích

 • Uznání v časopise Time jako jednoho z nejlepších míst na světě v roce 2022 a v žebříčku CNN Travel jako nejlepší destinace k návštěvě v roce 2023

 • Otevření nových atrakcí, včetněňkařské dráhy Jais, kterou od jejího únorového otevření navštívilo více než 100 000 návštěvníků, a nejdelší vyznačené turistické stezky v emirátu

 • Emirát dosáhl skóre spokojenosti návštěvníků (NPS) přes 80 %, což je mnohem více, než je průměr v odvětví (51 %)

 • Hostil více než 50 akcí včetně prestižního Global Citizen Forum, 15. ročníku půlmaratonu v Ras Al Khaimah, Arab Aviation Summit, DP World Tour a zajistil pořádání mistrovství světa v minifotbale (WMF) v roce 2023, které se poprvé uskuteční v SAE

 • Získání dvou zápisů do Guinnessovy knihy světových rekordů za silvestrovský ohňostroj a přehlídku dronů

 • Úřad byl jmenován jedním z 10 nejlepších pracovních míst na Blízkém východě 2022

Raki Phillips, generální ředitel Ras Al Khaimah Tourism Development Authority, okomentoval skvělé výsledky emirátu v oblasti cestovního ruchu v roce 2022 slovy: „Byl to úspěšný rok. Od lednového oznámení o výstavbě integrovaného resortu Wynn v hodnotě několika miliard dolarů – projektu, který zahájí novou éru hospodářského rozvoje prostřednictvím cestovního ruchu – až po získání dvou titulů Guinnessova světového rekordu za náš silvestrovský ohňostroj a přehlídku dronů jsme ukázali, jak dynamická destinace jsme. Za naším úspěchem stojí naše pružnost a schopnost reagovat – a skutečnost, že přemýšlíme jako komunita a tvoříme nové aktivity tak, aby se líbily návštěvníkům i obyvatelům. Díky důslednému zaměření na diverzifikaci, dostupnost a udržitelnost jsme na cestě k ještě větším úspěchům v roce 2023.“

Skvělé prosincové výsledky

Obdivuhodné celoroční výsledky následují po silném prosinci, kdy emirát zaznamenal historicky nejvyšší návštěvnost za jeden měsíc, a to více než 128 000 příjezdů, což představuje 23% nárůst oproti prosinci 2021. K tomu přispěl i rekordní silvestrovský ohňostroj a přehlídka dronů, při níž Ras Al Khaimah získal dva tituly GUINNESS WORLD RECORDS™ za „největší počet provozovaných multirotorů/dronů se současným ohňostrojem“ a „nejdelší vzdušnou větu vytvořenou multirotory/drony“. Slavnosti přilákaly více než 30 000 návštěvníků, přičemž veřejné akce a hotely po celém emirátu byly plně obsazeny, což z nich učinilo dosud nejnavštěvovanější událost.

Udržitelná agenda pro rok 2023 a roky následující

V rámci nového odvážného přístupu k udržitelnosti – vyváženého cestovního ruchu – se emirát do roku 2025 stane regionálním lídrem v oblasti udržitelného cestovního ruchu a do centra svých investic postaví všechny aspekty udržitelnosti, od životního prostředí a kultury až po ochranu přírody a životního prostředí.

V rámci toho chce úřad pro cestovní ruch v prvním roce udělit více než 20ti podnikům certifikáty v oblasti cestovního ruchu, přičemž konečným cílem je získat v roce 2023 pro Ras Al Khaimah mezinárodně uznávaný certifikát „Destinace udržitelného cestovního ruchu“.

Díky podpoře zaměstnanců byl úřad pro cestovní ruch v roce 2022 jmenován jedním z deseti nejlepších pracovních mís na Blízkém východě – nejvýše umístěným vládním subjektem – a také jedním z nejlepších pracovišť pro ženy a skvělým místem pro práci v roce 2021, přičemž se jedná o první a jedinou organizaci v Ras Al Khaimah, která tuto certifikaci získala. Úřad rovněž zavedl program RAKFAM, řadu iniciativ zaměřených na zlepšení komunikace a společenského života a zázemí pro zaměstnance v odvětví cestovního ruchu v emirátu.

Podpora mezinárodního cestovního ruchu

V roce 2022 došlo také k 40% nárůstu počtu zahraničních návštěvníků, přičemž mezi hlavní zdrojové trhy patří Kazachstán, Rusko, Velká Británie, Německo a Česká republika. K tomu přispěla řada partnerství s leteckými společnostmi a předními touroperátory zaměřených na nově vznikající a rostoucí zdrojové trhy, podpořená více než 90 akcemi a roadshow na 24 trzích po celém světě. Další podporou dostupnosti emirátu Ras Al Khaimah byly také tři luxusní plavby v roce 2022, které přivítaly více než 2 500 cestujících a posádku. Emirát se zaměřuje na další rozvoj odvětví výletních plaveb a jeho cílem je přilákat 50 příjezdů výletních lodí každou sezónu a během několika příštích let více než 10 000 cestujících.

Rozvoj nabídky v oblasti cestovního ruchu a pohostinství

V roce 2022 byly otevřeny nové hotely a resorty, čímž se ubytovací kapacita v emirátu zvýšila o 17 % na více než 8 000 pokojů. Značky Intercontinental Hotels Group (IHG), Mövenpick a Radisson poprvé vstoupily do destinace otevřením hotelů InterContinental Mina Al Arab, Mövenpick Resort Al Marjan Island a Radisson Resort Ras Al Khaimah Marjan Island.

V současné době se připravuje 19 nových objektů, zahrnujících takové globální značky, jako jsou Marriott, Millennium, Anantara a Sofitel. Tím dojde k navýšení ubytovací capacity o 5 867 pokojů, což představuje 70% nárůst oproti současné kapacitě a tím I jedno z nejvyšších temp rozvoje v SAE. Významným přírůstkem bude rovněž multimiliardový projekt integrovaného resortu se společností Wynn Resorts v roce 2026, který byl oznámen na začátku loňského roku. Tento víceúčelový integrovaný resort představuje největší přímou zahraniční investici svého druhu v Ras Al Khaimah a bude zahrnovat více než 1 000 pokojů, nákupní, konferenční a kongresové prostory, lázně, více než 10 restaurací a salonků, rozsáhlou nabídku zábavy a herní zónu.

Dalším klíčovým počinem loňského roku bylo zařazení Ras Al Khaimah do žebříčku World’s Greatest Places of 2022 časopisu Time – vysoce prestižního seznamu 50 světových destinací, které musíte navštívit – jako uznání za pestrou nabídku aktivit a ohromující, jedinečnou topografii a geodiverzitu. S cílem dále posílit pozici emirátu v oblasti přírody a přilákat zahraniční i domácí návštěvníky oznámil Úřad pro rozvoj cestovního ruchu v Ras Al Khaimah také otevření nových klíčových udržitelných atrakcí, včetně Jais Sledder, nejdelší sáňkařské dráhy v regionu, kterou od únorového otevření navštívilo více než 100 000 návštěvníků.

Posílení pozice emirátu Ras Al Khaimah jako centra akcí světové úrovně

V průběhu uplynulého oku s posílila pozice emirátu coby přední sportovní destinace. Konalo se zde více než 50 sportovních akcí. Mezi nejvýznamnější akce patřil 15. ročník půlmaratonu RAK, 23. ročník rallye Gumball 3000, vůbec první blízkovýchodní trasa světoznámé rallye superaut, cyklistický závod UAE Tour a golfový šampionát DP World Tour. Ras Al Khaimah také zvítězil v soutěži o pořádání mistrovství světa v minifotbale v roce 2023, kdy porazil takové destinace jako jsou Budapešť a Manilu a přidal tuto významnou mezinárodní fotbalovou soutěž do svého rozrůstajícího se seznamu.

Kromě toho emirát hostil řadu akcí a konferencí, včetně Arabského leteckého summitu, který se konal již druhý rok po sobě, a prvního výročního summitu Asociace cestovního ruchu Pacifiku na Blízkém východě. Získal také tříleté partnerství s Global Citizen Forum pro pořádání jeho prestižního výročního summitu.

Chcete-li se dozvědět více o pestrých aktivitách v Ras Al Khaimah, navštivte stránku visitrasalkhaimah.com nebo visitjebeljais.com a nebo se sledijte sociální platformy emirátu Instagram, YouTube a Facebook. 

— ENDS —

Poznámky pro redakci: 

O úřadu Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA)

Úřad Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA) byl založen v květnu 2011 pod vládou Ras Al Khaimah. Cílem RAKTDA je rozvíjet turistickou infrastrukturu emirátu a vytvořit z Ras Al Khaimah prvotřídní destinaci pro volný čas a obchodní cesty, vytvářet udržitelné investiční příležitosti a zvyšovat kvalitu života jeho obyvatel. Za účelem dosažení svých cílů má úřad vládní mandát k udělování licencí, regulaci a monitorování cestovního ruchu a pohostinství v emirátu.

www.visitrasalkhaimah.com | Facebook | Twitter | Instagram | LinkedIn | YouTube

Hashtag: #VisitRasAlKhaimah

V případě dotazů pro média kontaktujte:

ASDA’A BCW
+971 (4) 4507600
RAK@bcw-global.com

Gehan Sidky

Senior Manager, Destination PR & Communications

+971 (7) 204 4063

news@raktda.com