Úspěšná studentka pražské HAMU

na výměnném studijním pobytu v Izraeli

Izrael, plným názvem Stát Izrael, se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Leží při východním pobřeží Středozemního moře a sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Izrael je se svou populací (8,3 milionu obyvatel, z níž většinu, 75,4%, tvoří Židé), jediným židovským státem na světě. Je rovněž domovem izraelských Arabů, křesťanů, Samaritánů či Drúzů a několika dalších náboženských a etnických menšin.

Právě do této daleké země zamířila na výměnný studijní pobyt studentka pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) Michaela Augustinová. V závěrečném ročníku magisterského studia si nové dovednosti v klavírní hře osvojovala na Jeruzalémské akademii hudby a tance u předního koncertního umělce a oblíbeného pedagoga prof. Yarona Rosenthala. Pětadvacetiletá studentka se sólovým repertoárem v Jeruzalémě i několikrát vystoupila. Nové znalosti čerpala také v rámci teoretických předmětů.

Mezi působivé zážitky bezesporu patřily besedy s legendárními izraelskými skladateli. Ayal Adler a Menachem Zur hovořili o svých kompozičních metodách, a dokonce ukázali kousky právě vznikajících partitur. Izrael je specifický tím, že se tam hojně pěstuje pouliční hudba. Při procházce po Jaffské ulici, hlavní tepně Jeruzaléma, můžete slyšet houslisty doprovázené z reproduktorů, taneční kapely na zahrádkách kaváren, zpěváky, kteří si pravidelně pronajímají náměstí, a dokonce zpívající rabíny s elektrickou kytarou. Osobně jsem velmi ocenila, že se ve Svatém městě nacházejí pouliční křídla“, říká závěrem Michaela Augustinová, která se do Izraele hodlá opět vrátit.

Archivní foto: Michaela Augustinová

Text: Eva Hubatová