Už za týden začne v botanické zahradě v Troji přehlídka dýňových aranžmá, tentokrát inspirovaná kulturou Keltů

Výstava dýní se koná od 14. do 30. října. K vidění bude opět i gigantická dýně

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje tradiční výstavu dýní, tentokrát inspirovanou Kelty, jejich kulturou a svátkem Samhain. Na velké i malé návštěvníky čekají podzimní plody různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá. Na výstavě, která se koná od 14. do 30. října, se představí i gigantická dýně, kterou opět přislíbil pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Další pěstitelé se mohou přihlásit do soutěže o největší dýni. Tajemně vyhlížející dýňové dekorace připraví studenti České zahradnické akademie Mělník. Součástí výstavy bude doprovodný program. O víkendu 15. a 16. října se uskuteční Podzimní dílničky a víkend 22. a 23. října bude patřit Dýňovým hrátkám, při nichž se zabaví celá rodina. Akce vyvrcholí 30. října oslavami Halloweenu a lampionovým průvodem po setmění.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10.00–19.30

Trojská botanická zahrada připravuje pro své návštěvníky další oblíbenou akci. Výstava dýní a dýňových aranžmá se uskuteční již po patnácté a zájemcům nabídne pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přiblíží různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zábavné víkendy plné dýní i dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků. Letos jsme se tematicky vrátili k původu Halloweenu, ale nezapomeneme poukázat i na pohanské zvyky tohoto období. Také letos obohatí výstavu obrovské dýně, a to nejen od Jana Staňka, který nám v loňském roce dodal rekordní výpěstek, ale i od dalších pěstitelů, kteří se mohou zapojit do naší soutěže,říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Pravý dýňový podzim

V botanické zahradě zavládne opět pestrobarevný podzim. Různorodé plody dýní všech velikostí a mnoha zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní, budou zdobit areál Horní zahrady, jež se rozprostírá za vchodem od sídliště Bohnice. Dýňová aranžmá budou tentokrát inspirována keltskou kulturou a svátkem Samhain, ze kterého vzešel Halloween.

Největší dýně v Troji

I tento rok se představí gigantická dýně od pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic. Letos nejspíš nedosáhne rekordních rozměrů jako výpěstek z loňského roku, nicméně i tak se návštěvníci mohou těšit na pořádný kousek. Tato obrovská dýně navíc nezůstane ojedinělá. Botanická zahrada vyhlásila soutěž i pro další pěstitele. Ti mohou své dýně přihlásit a do
24. října přivézt přímo do botanické zahrady. Zde proběhnou v posledních dnech měření a vážení a vítěz získá originální semena gigantické dýně a odměny od Botanické zahrady Praha. Pravidla jsou uvedena na stránkách
www.botanicka.cz.

Podzimní dílničky a dýňové hrátky pro malé i velké

V

Výstava dýní a dýňových aranžmá

14.–30. 10. 2022

Podzimní dílničky:

15.–16. 10. 2022, 10.00–16.00

Dýňové hrátky:

22.–23. 10. 2022, 10.00–16.00

Halloween:

30. 10. 2022, 13.00-19.00

ýstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet i víkendový program. Hned na první víkend 15. a 16. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si vlastní módní kousky či doplňky s otisky listů. O víkendu 22. a 23. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro příchozí budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které budou moci při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si návštěvníci budou moci odnést.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé

Přestože Halloween připadá na pondělí 31. října, v botanické zahradě ho oslavíme už v neděli 30. října. Ani letos nebude chybět tajemná výzdoba, dlabání a dekorování dýní, soutěž strašidelných masek a opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí si vyzkouší nejrůznější keltská řemesla. Program začíná ve 13 hodin a v 18 hodin jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Partnerem Výstavy dýní a dýňových aranžmá a generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2022

6.–20. 10.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

  • 6. 10. – Podzimní zbarvení dřevin (Bc. Tomáš Vencálek)

  • 13. 10. – Přizpůsobení rostlin k životu v tropech (RNDr. Jan Ponert, Ph.D.)

  • 22. 10. – Anthuria ve skleníku Fata Morgana (Ing. Romana Rybková)

14.–30. 10.

Výstava dýní a dýňových aranžmá

Na podzim už tradičně zaplní část areálu botanické zahrady dýně a nejrůznější dýňová aranžmá. S dýněmi si můžete v botanické zahradě zahrát i šachy nebo piškvorky a v letošním roce budou na výstavě opět k vidění též obří dýně. Součástí přehlídky dýní je rovněž doprovodný víkendový program:

  • 15.–16. 10. 2022 – Podzimní dílničky (10.00–16.00)

  • 22.–23. 10. 2022 – Dýňové hrátky (10.00–16.00)

  • 30. 10. 2022 – Halloween (13:00 – 19:00)

4. 11. – 16. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 4. listopadu.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445