V trojské botanické zahradě se v říjnu uskuteční tradiční výstava dýní, tentokrát bude inspirována kulturou Keltů

Výstava dýní a dýňových aranžmá se koná od 14. do 30. října. K vidění bude opět i gigantická dýně.

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje přehlídku dýňových aranžmá, tentokrát inspirovanou Kelty a jejich kulturou. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových uspořádání a plody různých tvarů, barev i velikostí. Na výstavě, která se koná od 14. do 30. října, se představí i gigantická dýně, kterou opět přislíbil pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Její velikost zatím zůstává tajemstvím. Další pěstitelé se mohou přihlásit do soutěže o největší dýni. Tajemné dýňové dekorace připraví studenti České zahradnické akademie Mělník. Součástí výstavy bude doprovodný program.
O víkendu 15. a 16. října se uskuteční Podzimní dílničky a víkend 22. a 23. října bude patřit Dýňovým hrátkám, při nichž se zabaví celá rodina. Celá akce vyvrcholí 30. října oslavami Halloweenu a lampionovým průvodem po setmění.

Trojská botanická zahrada připravuje pro své návštěvníky další oblíbenou akci. Výstava dýní a dýňových aranžmá se uskuteční již po patnácté a zájemcům nabídne pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přiblíží různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zábavný víkend plný dýní, dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků. Letos jsme se tematicky vrátili k původu Halloweenu, ale nezapomeneme poukázat i na pohanské zvyky tohoto období. Opět se těšíme na rekordní výpěstky od Jana Staňka i dalších pěstitelů, kteří se mohou zapojit do naší soutěže,říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10.00–19.30

Zahrada plná dýní

Podzim sice s sebou přináší ranní mlhy a pošmourné počasí, může být ale i krásný a barevný. Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy, konkrétně areál Horní zahrady, který se rozprostírá za vchodem od sídliště Bohnice, budou od 14. do 30. října zdobit různorodé plody dýní pestrých a zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní.
Dýňová aranžmá budou tentrokrát inspirována keltskou kulturou a svátkem Samhain, ze kterého vzešel Halloween.

Podzimní dílničky a dýňové hrátky pro malé i velké

Výstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet i víkendový program. Hned na první víkend 15. a 16. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si vlastní módní kousky či doplňky s otisky listů. O víkendu 22. a 23. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro zájemce budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které mohou při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si návštěvníci mohou odnést.

Výstava dýní a dýňových aranžmá

14.–30. 10. 2022

Podzimní dílničky:

15.–16. 10. 2022, 10.00–16.00

Dýňové hrátky:

22.–23. 10. 2022, 10.00–16.00

Halloween:

30. 10. 2022, od 13 hodin

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé

Přestože Halloween připadá na pondělí 31. října, v botanické zahradě ho oslavíme už v neděli 30. října. Ani letos nebude chybět tajemná výzdoba, dlabání a dekorování dýní, soutěž strašidelných masek a opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí si vyzkouší nejrůznější keltská řemesla. Program začíná ve 13 hodin a v 18 hodin jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2022

15. 5. – 25. 9.

Hudební procházky

Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

7. 7. – 22. 9.

Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

  • 15. 9. – Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)

  • 22. 9. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

17.–18. 9.

Vinobraní na vinici sv. Kláry

Milovníci vína se o víkendu 17. a 18. září sejdou opět v botanické zahradě, aby oslavili tradiční vinobraní. Kromě místní vinařské produkce, která zahrnuje kvalitní odrůdová vína, cuvée a novinku letošního roku v podobě tria šumivých vín, se představí i to nejlepší od dalších vinařů z Čech a Moravy. Na správném vinobraní se bezesporu musí nalévat také burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. Atmosféru slavnostního víkendu doladí bohatý hudební program a výborné jídlo.

1. 10.

Burza afrických fialek

První říjnový den se v botanické zahradě uskuteční burza afrických fialek. Akce proběhne v pěstebním zázemí u skleníku Fata Morgana a koná se ve spolupráci se Specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu SAINTPAULIA. Burza s výstavou výpěstků členů klubu bude otevřena od 10 do 15 hodin. K prodeji budou mladé rostliny a listy rodu Saintpaulia a příbuzných rodů čeledi podpětovitých a přebytky botanické zahrady.

14.–30. 10.

Výstava dýní a dýňových aranžmá

Na podzim už tradičně zaplní část areálu botanické zahrady dýně a nejrůznější dýňová aranžmá. S dýněmi si můžete v botanické zahradě zahrát i šachy nebo piškvorky a v letošním roce budou na výstavě opět k vidění též obří dýně. Součástí přehlídky dýní je rovněž program pro děti – Podzimní dílničky se uskuteční o víkend 15. a 16. října, Dýňové hrátky jsou připravené na víkend 22. a 23. října a celou výstavu uzavře v neděli 30. října tradiční Halloween s lampionovým průvodem.

4. 11. – 16. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 4. listopadu.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445