Veszprém Jazz Festival – čtyřdenní hudební cesta s ikonickými umělci tohoto žánru

Peter Gabriel a Stingův oblíbený bubeník Manu Katché, nu jazzový emblematický trumpetista Erik Truffaz, kytarový virtuos oceněný cenou Grammy Bill Frisell, úžasný švýcarský bubeník Jojo Mayer a Scary Pockets, kteří si udělali jméno svými funkovými reinterpretacemi známých písně, vystoupí také na Veszprém Jazz Festivalu od 16. do 19. listopadu 2023. Festival, který je součástí programu Veszprém-Balaton 2023 Evropské hlavní město kultury (VEB2023 EHMK), nabídne téměř 30 koncertů v Hangvilla, Expresszó a Papírkutya.

V souladu s hudební koncepcí programu Veszprém-Balaton 2023 Evropské hlavní město kultury realizujeme, povzbuzujeme a případně podporujeme projekty, které obohacují hudební dění regionu o inovativní nápady nebo žánrovou rozmanitost, nejlépe za přelidněným letním vrcholem. sezóna. Veszprém Jazz Festival , který bude debutovat v roce 2023, do této linie zapadá.

Čtyřdenní hudební cesta Veszprémského jazzového festivalu odstartuje koncertem jednoho z nejoblíbenějších trumpetistů maďarského publika Erika Truffaze . Jeho hudba kombinuje běhy ovlivněné Milesem Davisem, klasické melodie a prvky elektronické nebo world music. A to z dobrého důvodu: Erik je muž, který se neustále obnovuje a posouvá hranice žánru. Na svém letos vydaném albu Rollin‘ reinterpretuje filmové partitury 20. století a očekává se, že některé z nich předvede naživo pro publikum ve Veszprému.

Manu Katché začal svou kariéru jako session hudebník, pracoval s umělci a kapelami jako Sting, Dire Straits, Bee Gees, Peter Gabriel, Tori Amos, Jan Garbarek, Al Di Meola a Manu Chao. Je privilegovaný, že může míchat všechny vlivy a přizpůsobit se všem stylům. Po celou dobu se však nikdy nevzdal své největší lásky: jazzu. Maďarské publikum si nyní může poslechnout jeho kvarteto a ponořit se do světa Katché fusion jazzu.

Jedinečná hra na kytaru Billa Frisella z něj udělala významnou postavu na mezinárodní rockové, popové a jazzové scéně již téměř pět desetiletí. Od Roberta Planta přes Elvise Costella po Marca Ribota a Norah Jonesovou vystupoval s některými z největších jmen v oboru, ale je proslulý svou schopností zůstat v pozadí a své sólové projekty řídí s odpovídající skromností. Do Veszprému přijede se svými stálými spoluhráči, baskytaristou Tonym Scherrem a bubeníkem Kennym Wollesenem.

The Botticelli Baby , rozhodně nejhlasitější a nejstydlivější kapela v Porúří. Nezastavitelná energie kapely neustále přináší nové hity, přepisuje načmárané a potrhané stránky velké knihy swingu, blues, punku a balkánské party music. Jejich čtvrté album Saft nabízí jakousi esenci jejich stylové kavalkády s neodmyslitelným hlasem zpěváka a baskytaristy Marlona Bösherze.

Čtyři evropské jazzové hvězdy – Nils Landgren, Michael Wollny, Lars Danielsson a Wolfgang Haffner – poprvé jako kvarteto: jako skupina je 4 Wheel Drive jako výkonný čtyřválcový motor se všemi převodovými stupni dokonale sladěnými.

Takuya Kuroda je jedním z nejzajímavějších trumpetistů a skladatelů současnosti, kterého mnozí znají z orchestru Josého Jamese. Je to vynalézavý, hranice posouvající hudebník, který čerpá z ingrediencí post-bopu, soul-jazzu a hip-hopu, aby vytvořil některé z nejvíce vzrušujících současných jazzů.

Mitch a Mitch jsou jednou z nejtajemnějších polských kapel: odmítají poskytovat rozhovory, označují se navzájem pseudonymy a říkají si američtí velvyslanci v Polsku. The Mitch and Mitch jsou devítičlenná velká kapela, která bez námahy mísí country & western s japonskými baladami, žhavým latinským mambem a psychedelickým discem.

Může stroj improvizovat? To je otázka, kterou se zabývá nejnovější sólový projekt Jojo Mayer , ME/MACHINE . Ve svém nejnovějším experimentu kombinuje bubenická legenda švýcarského původu technologie generativního mapování zvuku s vlastní hrou v reálném čase, kdy on částečně ovládá stroj a stroj částečně jeho. Jojo Mayer již po mnohonásobně dokazuje, že jeho umění posouvající hranice má nekonečné možnosti, jak kombinovat elektronické a akustické, strojové a lidské rozměry.

The Scary Pockets , neustále rotující sestava světových hudebníků, se prosadila svými funkovými reinterpretacemi známých písní. Prakticky každý týden vydávají nové video, k dnešnímu dni mají přes 300 coverů. K dnešnímu dni jejich písně s více než 200 interprety dosáhly od svého debutu v roce 2017 stovek milionů přehrání. Své první vystoupení odehrají v Maďarsku na Jazz Festivalu.

Izo FitzRoy také poprvé vystoupí živě v Maďarsku, do Veszprému přijede v jednom z nejvzrušujících období své kariéry v rámci svého třetího turné k albu. Umění zpěvačky je postaveno především na syrové síle Janis Joplin. Příběhy Dobré ženy vyprávějí o tom, jaké to je