Zoo Praha vypravila transport s pomocí pro ukrajinské zoo

První zásilku pomoci pro ukrajinská chovatelská zařízení vypravila včera Zoo Praha. Veškeré potřeby byly uhrazeny z prostředků speciální sbírky pražské zoo, do jejíž podpory se zapojily české, slovenské i evropské zoologické zahrady.

Včera dopoledne od nás vyrazila dvě auta s nákladem o hmotnosti 2 678 kg v ceně 165 000 Kč. Jedná se především o krmení a veterinární materiál,“ přibližuje obsah prvního transportu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Vše bylo pořízeno ze zvláštního podúčtu naší sbírky ‚Pomáháme jim přežít‘, kterou nyní podporují již všechny členské organizace Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) a například také Durrell Conservation Wildlife Trust. Jen od minulého pondělí do pátku se na ní sešlo přes 700 000 Kč.“

Transport ze Zoo Praha dorazil v pondělí večer do polské zoologické zahrady ve Varšavě. Organizace pomoci ukrajinským chovatelským zařízením nyní probíhá přes tamní nadaci pro rozvoj varšavské zoologické zahrady PANDA. Nadace informuje o potřebách jednotlivých ukrajinských zařízení, následně shromáždí krmiva i nejrůznější materiál a odtud je přes Lvov vše distribuováno dál na Ukrajinu. Dokonce se podařilo odtud dovézt první pomoc až do zoo Charkov.

Zoo Praha odeslala ve svém transportu šest druhů granulovaného krmiva pro žirafy, antilopy, klokany, plameňáky, velké papoušky a kopytníky. Součástí zásilky je také dvacet hasicích přístrojů, čtyřicet čelovek i k nim potřebných náhradních baterií a devět krabic veterinárního materiálu – především obvazů, šití, injekčních jehel, stříkaček a střel k aplikaci léků, vitamínů (převážně k potlačení stresu zvířat), analgetik a širokospektrých antibiotik, kortikoidů, anestetik a dezinfekce.

Jedná se o první transport pomoci, další budou brzy následovat. Zájemci mají možnost pomoci dvojím způsobem – na speciální podúčet sbírkového konta Zoo Praha ‚Pomáháme jim přežít‘ mohou zaslat libovolnou částku, případně si mohou na e-shopu Zoo Praha zakoupit speciální benefiční prohlídky, které pro ně připravili naši chovatelé. Veškerý výtěžek je určen právě na podporu ukrajinských zoo,“ vysvětluje možnosti podpory Bobek.

Veškeré aktivity Zoo Praha na pomoc Ukrajině a možnosti, jak se zapojit, najdete v přehledu na webových stránkách: https://www.zoopraha.cz/ukrajina.