Srdce v srdci – sklárna Koulier a zámek Loučeň se připojují k Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

Zlatá neděle se ponese na zámku Loučeň v duchu uctění památky Václava Havla. Letošní výročí úmrtí pana prezidenta 18. prosince vychází právě na Zlatou neděli. Loučenští se inspirovali jeho citátem „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí“ a veřejnosti na zámku představí projekt „Srdce v srdci“. Ten vznikl spoluprací lidí ze zámku Loučeň, sklárny Koulier a Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Zpodobňují ho skleněná foukaná srdíčka, ozdobena přesně takovým srdcem, které přidával ke svému podpisu Václav Havel. Výtěžek z jejich prodeje poputuje na konto nadace a projekty, které aktuálně nadace podporuje. Letos je to pomoc obětem domácího násilí.

„Srdíčka na uctění památky Václava Havla jsou připravena v dárkových baleních a stojí 400 korun. 18. prosince si spolu s dalšími lidmi po celé republice také na Loučeni výrazně ohrneme nohavice. Připojíme se tak k iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla, která vznikla v roce 2012, rok po smrti Václava Havla s cílem uctít jeho památku. Ke vzpomínce se připojíme také zapálením svíček v zámecké kapli Nanebevzetí panny Marie a na schodech do kaple. Chceme tak společně se všemi, kdo hodnoty, jenž Václav Havel ctil, stále sdílejí, připomenout osobnost tohoto českého prezidenta,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka zámku Loučeň a obchodní ředitelka skláren Koulier. „Památce pana prezidenta jsme věnovali rovněž jeden ze stromečků v rámci našich předvánočních prohlídek Příběh vánočního stromečku. Je to ten v zámecké oratoři s názvem „Zázrak bytí“. Je ozdoben ozdobami ve tvaru srdcí a rádi bychom jím evokovali u lidí vzpomínky na blízké lidi, kteří s námi už tyto Vánoce být nemohou. Prostor, který jsme vzpomínkovému stromečku dali, tomuto záměru odpovídá. Každý ať s v něm uctí památku toho, kdo je jemu srdci blízko,“ dodává Kateřina Šrámková.

DARUJ SRDCE, DARUJEŠ NADĚJI

Darováním srdce české sklárny Koulier podpoříte myšlenku lidské humanity, víry v člověka a jeho dobro a pomůžete mezi lidmi šířit přesvědčení že Pravda a Láska jsou těmi hodnotami, které je třeba ctít v každé době. Výtěžek z prodeje tohoto srdce poputuje na projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Zakoupit lze ve sklárnách Koulier na Oflendě, na zámku Loučeň a na e-shopu www.koulier.cz.

Srdce v Srdci byla veřejnosti poprvé představena na Mikulášském bazaru v Pražské křižovatce v odsvěceném kostele svaté Anny v Praze. Sklárna Koulier zde měla jako „prodejce“ svou premiéru. Srdce v dárkové modré krabičce je opatřeno textem „Daruj srdce, daruješ naději“. V rámci Mikulášského bazaru byla úspěšně prodána všechna pro něj připravená srdce. Jedno ze srdcí bylo darováno paní Dagmar Havlové. Úplně poslední srdce si koupily sestry Boromejky, což vnímají tvůrci projektu velmi symbolicky a jako malý zázrak.

Zleva: Lenka Koubková, Kateřina Šrámková, Dagmar Havlová

_________________________________________________________________________________

Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Nově založený podnik na výrobu vánočních ozdob Koulier se zaměří na nové trendy, které představí již pro nadcházející vánoční sezonu. Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.

Lákadlem zámku Loučeň je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.